Kütüphane

Mendeley Referans Yönetim Sistemi

Mendeley, akademik makalelerinizi yazarken referanslarınızı düzenlemek için kullanabileceğiniz ve bilgisayarınızda sanal kütüphanenizi kurup kolayca dökümanlarınıza ulaşabileceğiniz ücretsiz bir platformdur. Mendeley uygulaması hem web üzerinden hem desktop üzerinden hem de mobil platformlardan kullanılabilmektedir. Katılımcılar bu platforma kendileri kayıt olabilmektedir. Kullanıcıların, kurumumuzun mail uzantısını kullanmaları ve maillerine en azından bir kere giriş yaparak kendilerine gelen aktivasyon linkini tıklamaları gerekecektir. Kullanıcılar 100 GB kişisel depolama alanına sahip olacaktır.

Mendeley ile,

  • Veri tabanlarında yapılan tarama sonuçları Mendeley hesabına aktarılabilmektedir. Ön aktarım yapıldıktan sonra tarama sonuçlarından seçili olanlar kullanıcıların kendi kütüphanelerine eklenebilmektedir.
  • Chrome, Mozilla veya benzeri tarayıcılara eklenebilen Mendeley Importer uzantısı sayesinde herhangi bir web adresinde yer alan bir makalenin künye bilgisi otomatik olarak Mendeley hesabına aktarılabilmektedir.
  • Mendeley hesabında klasörler oluşturulabilir ve indirilen materyaller bu klasörlerin içerisine atılabilir. Bu materyallere etiket konup filtrelenebilir ve belge içerisinde arama ve not ekleme yapılabilir.
  • Desktop programında Araçlar içerisinde yer alan Ms Word plugin yüklenerek Word dosyasında istenilen formatta alıntı ve bibliyografi eklenebilir. 8000'den fazla format bulunmaktadır. Mendeley Citation Style Editor ile kendi formatınızı oluşturabilirsiniz.
  • Akademik bir sosyal paylaşım platformuna erişim sağlanabilecektir. Burada yer alan açık veya kapalı gruplara katılınabilir, yeni grup oluşturulabilir ve bu gruplarda kaynakça paylaşımı yapılabilir.

Erişim adresi : https://www.mendeley.com

Kullanıcı Rehberi için tıklayınız.