Yerleşkeler

Genel Sağlık Sigortası

Erasmus+ Programı'na katılan tüm öğrencilerin gidecekleri ülkedeki sağlık kurumlarında alacakları tedavileri karşılayacak sağlık sigortasına sahip olmaları gerekmektedir. Bunun yanında Staj Hareketliliği öğrencileri için Sorumluluk ve Kaza Sigortaları yaptırmaları zorunlu kılınmıştır.

İstenen sağlık sigortası, seyahat sağlık sigortası değildir 

 Öğrenim HareketliliğiStaj Hareketliliği

Sağlık Sigortası

(Health Insurance)

EVET/ ZORUNLUEVET/ ZORUNLU

Sorumluluk Sigortası

(Liability Insurance)

ZORUNLU DEĞİLEVET/ ZORUNLU

Kaza Sigortası

(Accident Insurance)

ZORUNLU DEĞİLEVET/ ZORUNLU

Zorunlu sağlık sigortasını iki şekilde yaptırabilirsiniz:

1) SGK anlaşmalı ülkeler ve sağlık sigortası

Türkiye'nin bazı ülkelerle Sosyal Güvenlik Anlaşması bulunmaktadır. SGK anlaşmalarının içerikleri her ülke için farklı olabilmektedir. Sağlık sigortasını da kapsayan anlaşmalı ülkelerde, öğrenciler eğitim için bulundukları sürede de SGK haklarında bir kesinti olmaksızın gittikleri ülkede sağlık sigortasından yararlanabilmektedirler. Öğrencinin bu hakkından yararlanabilmesi için SGK’dan her ülke için farklı bir kodu olan bir belge alması gerekmektedir. SGK anlaşması olan ülkeler listesi için tıklayınız. (Bu listedeki ülkelerle yapılmış SGK anlaşmalarının sağlık sigortasını kapsayıp kapsamadığını SGK'ya başvurarak öğrenebilirsiniz). 

Sağlık sigortasından yararlanmak için izlemeniz gereken prosedürü lütfen bağlı bulunduğunuz SGK şubesinden öğreniniz. 

2)  Özel Sağlık Sigortası

Gittiğiniz ülke için SGK anlaşması bulunmuyorsa, kalacağınız sürenin tümünü kapsayan ve yurtdışında da sağlık giderlerinizi karşılayacak sağlık sigortası yaptırmak zorundasınız. Sigorta poliçenizin kopyasını Erasmus Ofisine teslim etmelisiniz.