Kütüphane

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM)

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) tarafından tasarlanan internet kütüphanesi projesi, görme engellilerin bilgi kaynaklarına erişimini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu proje (Türkiye'de sayıları 400 bin civarında olan) görme engellilerin yanı sıra, diğer tür engeli gereği basılı ("printed") kaynaklardan sınırsızca faydalanamayan (felçli, dyslexic) bireyleri de kapsamaktadır. Kütüphanede bulunan yayınlar ağırlıklı bir şekilde Türkçe ve İngilizce'den oluşmaktadır. Bünyesinde, hikaye, roman, şiir türü kitapların yanı sıra, her kademedeki eğitim kurumlarında okutulmakta olan ders malzemesi (kitap, makale, ders notu) ile kimi ders ve konferansların kayıtları ve ilave olarak bilimsel makale, kitap bulunmaktadır. Bunlara ek olarak radyo tiyatroları, sesli betimlemeli filmlerin mp3 versiyonları, sesli bilgisayar ve akıllı cihaz anlatımları gibi bir çok farklı içerik GETEM kataloğunda yerini almıştır.

Yukarıda belirtilen amaca yönelik olarak; internet kütüphanesinde yer alan eserler, elektronik metin, insan sesi ve bilgisayar sesi formatlarında kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. GETEM bünyesindeki eserler gönüllü okuyucuların katkıları ile üretildiği gibi, görme engellilere hizmet veren diğer kütüphanelerle işbirliği sonucu da elde edilmektedir. Bunun yanında, çeşitli kurumlarla yapılan işbirliğiyle bilgisayar ve internete hakim olamayan kullanıcıların, eserlerin bir kısmından yalnızca bir telefon aracılığıyla da yararlanabilmesi sağlanmıştır.

Sağlık raporu veya Engelli kimlik kartı gibi bir yolla görme engelli olduklarını belgeleyen herkes, GETEM kütüphanesine üye olabilir ve burada bulunan eserlere 7 gün 24 saat internet veya telefon olan her yerden ulaşabilir. Eserler doğrudan site üzerinden dinlenebileceği gibi, cihazlara indirilerek de taşınabilir mp3 çalar gibi aygıtlara kopyalanarak dilenilen yerde okunabilir.

GETEM Kütüphanesi için kitap seslendirmek isteyen gönüllüler, laboratuvar  içindeki kayıt kabinlerine gelerek belirlenecek saatlerde seslendirme yapabilecekleri gibi, kendi bilgisayarlarından buraya 5 dakikalık bir deneme kaydı göndermelerinin ardından, kendi ortamlarında da kitap seslendirebilmektedir.

GetemLogo

Erişim adresi : http://www.getem.boun.edu.tr/