Sıkça Sorulan Sorular | Beykent Üniversitesi
Yerleşkeler

Erasmus+ Sıkça Sorulan Sorular

Erasmus öğrenim hareketliliği, yükseköğretim kurumu öğrencilerinin bir akademik yıl içerisinde eğitimlerinin bir veya iki dönemini Avrupa Birliği üyesi bir ülkedeki anlaşmalı bir yükseköğretim kurumunda gerçekleştirmesidir.

“Staj”, bir yararlanıcının programa katılan başka bir ülkedeki bir işletme veya organizasyon bünyesindeki mesleki eğitim alma ve/veya çalışma deneyimi kazanma sürecidir.

Evet, yararlanabilirsiniz. Erasmus+ 2014-2020 döneminde yapılan öğrenci hareketliliği süresi ile Erasmus+ 2021-2027 döneminde yapılan öğrenci hareketliliği süreleri, toplamda 12 ayı geçemez.

Erasmus öğrencisi olmak için Üniversitemiz, her yıl başvuru süresi belirlemektedir. Belirtilen süre içerisine öğrenciler online olarak başvurularını yapabilirler.

Erasmus+ Programından yararlanmanın ön koşulu okuduğunuz bölüm ile Programa katılan bir başka ülkede bulunan bir üniversitenin ilgili bölümü arasında yapılmış bir kurumlar arası anlaşmanın bulunmasıdır.

Bölümünüzün Erasmus+ İkili Anlaşması yok ise başvuru tarihlerinden önce Erasmus ofisi ile iletişime geçiniz.

Hayır, Karşılıklı anlaşma için yazışmaları Erasmus Ofisi veya bölüm/okul/enstitü koordinatörleri yapabilir. Ancak siz üniversitenizin Erasmus ofisine yurt dışında bulunan ve Erasmus Beyannamesine (ECHE/Erasmus Charter for Higher Education) sahip olan üniversite listesini yollayabilirsiniz.

Hazırlık sınıfındaki öğrenciler başvuru yapamaz. Önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri değişimden faydalanabilir. Önlisans/Lisans öğrencileri için akademik başarı ortalaması en az 2.20/ 4.00 olmalıdır. Yüksek Lisans ve doktora öğrencileri için akademik başarı ortalaması en az 2.50/4.00 olmalıdır. Değerlendirmelerde; öğrenim hareketliliği için % 50 Akademik başarı, % 50 Yabancı Dil Bilgisi ortalaması alınarak bölümler bazında sıralama yapılır.

Erasmus+ Öğrenim ve Staj hareketlilikleri için en az 2 ay en fazla 12 ay olabilir.

Evet. Kendi üniversitenizin eğitim ücretini ödemelisiniz. Ancak ders seçmezsiniz.

Hayır. Karşı üniversite, Erasmus+ programı kapsamında gelen öğrenciden herhangi bir kayıt, sınav veya öğrenim ücreti talep edemez. Ancak sigorta, indirimli ulaşım ücreti, akademik malzemelerin fotokopisi, laboratuvar ürünlerinin kullanımı gibi çeşitli materyallerin kullanılması için ek bir ödeme talep edilebilir.