Gastronomi ve Aşçılıkta Eğitim Kalitesini Tescillediler
Gastronomi ve Aşçılıkta Eğitim Kalitesini Tescillediler
Tarih: 21 Ocak 2022

Gastronomi ve Aşçılıkta Eğitim Kalitesini Tescillediler

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından turizm alanı için yetkilendirilmiş tek akreditasyon kuruluşu Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) Turizm Eğitimi Değerlendirme ve Akreditasyon Kurulu (TURAK) üç eğitim kurumunun daha kalitesini tescilledi.
Akredite Program Sayısı Yüzde 55 Oranında Arttı
Belli bir kalite standardı doğrultusunda verilen vev eğitimin ölçüsünü gösteren üniversite akreditasyonları öğrencilerin üniversite tercih dönemlerinde dikkatle takip ettiği kriterlerin başında geliyor. Ulusal ve uluslararası akreditasyon kuruluşları tarafından akredite edilen program sayısı Türkiye çapında 2016 yılında 433 iken, 2019 itibariyle bu sayı 671'e ulaştı. Bu doğrultuda, 2016 yılına göre 2019 yılında akredite program sayısı ise yüzde 55 oranında arttı. 2019 yılında akredite lisans programlarının mezun veren tüm lisans programlarına oranı ise yüzde 10,53 olarak gerçekleşti. 
Eğitim Kalitesini Tescillediler
İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu ve Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, Beykent Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı ve Doğuş Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı TUADER-TURAK tarafından akredite edilerek eğitim kalitesini tescilleyen yükseköğretim kurumları arasında yerini aldı.