Dr. Öğr. Üyesi Alev Çırpıcı’dan: “Tekstil ve Moda Tasarımcıları İçin Photoshop CC” 
Tarih: 16 Ağustos 2021

Dr. Öğr. Üyesi Alev Çırpıcı’dan: “Tekstil ve Moda Tasarımcıları İçin Photoshop CC” 

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Alev Çırpıcı’nın Tekstil ve Moda Tasarımcıları için Photoshop CC kitabı yayımlandı.

Dünyada tekstil ve moda tasarımcıları tarafından yıllardır kullanılan Adobe Photoshop programı, ülkemizde de çoğu üniversitenin ilgili bölümlerinde ders olarak verilmekte olup, bu noktadan hareketle hazırlanan bu rehber kitap, hem öğrencilere hem de çalışmakta olan tekstil ve moda tasarımcılarına hitap etmektedir. 

Çırpıcı’nın Adobe Photoshop’la ilgili temel bilgilerin yanı sıra, “Uygulama Yaparak Öğrenme” metodu ile desen oluşturma yöntemlerinin anlatıldığı zengin bir içeriğe sahiptir.

Tekstil ve Moda Tasarımcılarına farklı bir bakış açıları kazandıracak kitaba ilişkin paylaşılan detayları aşağıda inceleyebilirsiniz:

“Kolaylıkla anlaşılması için her konu detaylıca ekran görüntüsü fotoğrafları ile desteklenmiş, tüm metodlar pratik yöntemlerle anlatılmaktadır. Bu kitap tekstil ve moda tasarımına yönelik Photoshop çalışmalarınızı geliştirmeniz için tasarlanmış bir rehberdir. Kitap, Adobe Photoshop CC sürümüne göre yazılmış ve ona göre resmedilmiştir. Kitabın tamamında adı geçen tüm araç ve komutlar hem Türkçe hem de İngilizce sürümde yer aldığı gibi ifade edilmiştir. Resimler ise Türkçe sürüm üzerinden fotoğraflanmıştır. Kısa yollar hem PC (Windows) hem de Mac (Mac OS) kullanıcıları için ayrı yazılmıştır. Sektörde en çok ihtiyaç duyulan özgün desen yapma ve giydirme yöntemleri pratik yollarla anlatılmış, resimlerle açıklanmıştır. Programa ait araçlar ve görevleri 1. Bölüm de açıklansa da, bu rehber kitapta “uygulama yaparak öğrenme yöntemi” kullanılmıştır. 2. Bölüm itibariyle desen yaparken hem araçları hem de komutları uygulayarak öğrenmeniz hedeflenmektedir. Bu yöntem sayesinde araç ve komutların hem uygulama üzerinde ne amaçla kullanıldığını görmüş olacaksınız, hem de keyifli ve özgün desenler oluşturacaksınız.

Eğitim ve iş hayatınızda yararlanabileceğiniz, tüm tekstil ve moda tasarım öğrencilerine ve çalışanlarına faydalı ve yol gösterici bir kaynak olması dileğiyle…”