Öğr. Gör. Hamiyet Kızıl ve Dr. Öğr. Üyesi Atınç Yılmaz,  SETINT AI ile Ortak Çalışma Sonucu, Yoğun Bakım Robot Hemşire Geliştirdi!
Tarih: 09 Aralık 2020

Öğr. Gör. Hamiyet Kızıl ve Dr. Öğr. Üyesi Atınç Yılmaz, SETINT AI ile Ortak Çalışma Sonucu, Yoğun Bakım Robot Hemşire Geliştirdi!

Akademisyenlerimiz, geliştirdikleri ''SETINT'' adı verilen robot hemşirelerle, hemşirelerin yükünü hafifleterek sağlık sistemine ciddi bir iş gücü kazandırıyor.

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü Öğr. Gör. Hamiyet Kızıl ile Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Atınç YIlmaz, Türkiye'nin ilk yerli ve milli ''Yoğun Bakım Yapay Zekâ Robot Hemşire''sini geliştirdi.

ÖLÇÜYOR, TAHMİN EDİYOR, DAĞITIM YAPIYOR

SETINT AI firması ile oluşturulan işbirliği sonucu gelinen noktada, ''SETINT'' adı verilen yapay zekâya sahip robot hemşireler, yaşam bulguları ile yoğun bakımlarda kullanılan değerlendirme skalalarının ölçümünü yapıp ileriye yönelik tahminlerde bulunuyor ve bu doğrultuda ilaç ya da yemek dağıtımı da yapabiliyor.

SETINT Robot Hemşire, hemşirelerin bağımlı ve yarı bağımlı rolleri çerçevesinde yaptıkları görevleri yerine getirerek, hemşirelere ciddi zaman kazandırıyor. Bu sayede, hemşireliğin odağı olan “bakım” için daha fazla zaman ayrılması da sağlanarak, hastanın bakım kalitesinin de artması öngörülüyor. 

Son olarak, SETINT AI tarafından gerçekleştirilen ''Sağlıkta Yapay Zeka Sistemleri Webinarı''nda lansmanı yapılan ''SETINT - Yoğun bakım Yapay Zeka Robot Hemşire'', Türkiye’nin dört bir yanından webinara katılan sağlık otoritelerinden tam not aldı.

Öğr. Gör. Hamiyet Kızıl ve Dr. Öğr. Üyesi Atınç Yılmaz’ı tebrik eder başarılarının devamını dileriz.