el-dezenfektani-1920-400
Tarih: 01 Eylül 2020

Kimya Mühendisliği Laboratuvarımızda El Dezenfektanı Üretimi

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Şeyma Aydınoğlu, yerleşkelerimizde kullanılan dezenfektanın, akademisyenlerimiz tarafından Kimya Mühendisliği Laboratuvarımızda üretildiğini açıkladı.

Covid-19 pandemisi nedeniyle el dezenfektanı üretimine başladıklarını ifade eden Prof. Dr. Şeyma Aydınoğlu, ''Üniversite olarak imkânlarımızın, altyapımızın üretime elverişli olması en önemli avantajımız. Kimya Mühendisliği Laboratuvarımızda, Kimya Mühendisliği bölümünden öğretim üyelerimizin ürettiği el dezenfektanımız, tamamen sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz bir çalışmadır. Amacımız; ürettiğimiz el dezenfektanını, öğrencilerimizle, akademik ve idari personelimizle, yerleşkelerimize gelen ziyaretçilerimizle paylaşmaktır. Ayrıca; kayıt sürecinde yerleşkelerimizin çok sayıda yeni öğrencimizi ve ailelerini ağırlayacağını göz önüne alarak önlemlerimize bir özgünlük katmak istedik. Yerleşkemize gelen herkesin sağlığı, bizim önceliğimizdir. Burada, ticari bir amaç söz konusu değil. Gayemiz, başta öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz olmak üzere, yerleşkemize gelen herkesin, güvenliğinden ve işlevinden emin olduğumuz bir dezenfektan kullanmasıdır.'' diye konuştu.

EVDE BU TÜR DENEMELER YAPMAK ÇOK TEHLİKELİ

El dezenfektan üretimi için Sağlık Bakanlığından ruhsat alındığını da kaydeden Aydınoğlu, ''Sonuç itibarıyla; elimize sürdüğümüz bir kimyasal karışımdan söz ediyoruz. İçerisinde izopropil alkol ve hidrojen peroksit var. Aynı zamanda cildi nemlendirmesi için gliserin kullanıyoruz. Dünya Sağlık Örgütünün formülü de zaten bu şekildedir. Bu karışımı evde üretmeye kalktığınız anda pek çok riski beraberinizde taşırsınız. Bu kimyasalların taşınmasında, saklanmasında ve kullanımında uygun tedbirler alınmadığında ve koruyucu donanım kullanılmadığında, ev yangınlarından göz ve cilt tahrişine kadar farklı tehlikelerle karşılaşılabilir.  Ayrıca; kullanılan kimyasalların doğru hesaplarla çözelti oranlarının ayarlanması burada kilit unsurdur. Bunun için ruhsatlı ve kontrollü uygun bir laboratuvar ve büyük ölçeklerde üretim için aynı koşullarda imalat ortamının olması gereklidir.  Evde bu tür denemeler yapmak çok tehlikeli. '' ifadelerini kullandı.

GÜNDE 250 LİTRE ÜRETİM KAPASİTESİ

Prof. Dr. Şeyma Aydınoğlu, Sağlık Bakanlığından alınan onayla birlikte üretim çalışmasına başlandığının altını çizerek, günde 250 litrelik üretim kapasitesinin mevcut olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Şeyma Aydınoğlu ayrıca; şimdiden 5.000 şişe dezenfektanın da, öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz için hazır hale getirildiği bilgisini paylaştı.