“Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız”
Tarih: 17 Şubat 2020

“Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız”

T.C. İçişleri Bakanlığı AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) koordinasyonunda, sivil toplum kuruluşları iş birliğinde “Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız” kampanyası başlatıldı.

Suriye’de 2011 yılında başlayan iş karışıklıklar öncesinde 1,5 milyon kişinin yaşadığı İdlib’de halen 3,7 milyon kişi yaşıyor. İdlib bölgesinde 2019 yılında yapılan saldırılarda yaklaşık 180 bin aile (900 bin kişi) yerinden edildi ve İdlib merkezi kuzeyi ile Türkiye sınırına yakın bölgelere doğru göç etti.

1 Aralık 2019 tarihinden günümüze kadar ise toplamda 312 bin kişi yerinden edilmiş olup, bu kişilerin yüzde 76’sı kadınlardan ve çocuklardan oluşuyor. Can güvenliği, açlık, susuzluk, barınma ve salgın hastalık sorunları ile karşı karşıya bulunan bölge insanlarının acılarının hafifletilmesi ve acil insani ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, AFAD Başkanlığı, Türk Kızılay, Türkiye Diyanet Vakfı, Beşir Derneği, Deniz Feneri Derneği, İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı ve Sadakataşı Derneği başta olmak üzere, AFAD koordinasyonunda sivil toplum kuruluşları iş birliğinde “Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız” kampanyası başlatıldı.

İdlib Kampanyası banka hesap bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.