Öğrenci Kulüplerimize Üye Olmak İster Misin?

Öğrenci Kulüpleri Etkinlikleri ve Destek Birimi

Üniversite hayatınızın en unutulmaz anılarını ve en sıkı dostlukları öğrenci kulüp ve topluluklarında deneyimleyeceğinizi düşünüyoruz. Öğrenci Kulüpleri hakkında bilgi almak, üye olmak, proje geliştirmek, yeni bir kulüp yapılandırmak için Öğrenci Dekanlığımıza başvurabilirsiniz.

Kulüp Başkanlarının Hikayeleri

Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Kulübü

Kübra Uz

Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Kulübü

Merhaba, Ben Kübra Uz. İstanbul Beykent Üniversitesi'nde İç Mimarlık 4. sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Kulübü'nün başkanıyım. 2021-2022 döneminde Sürdürülebilir Çevre Enerji Kulübü koordinasyon ekibinde aktif üyelik yaptım ve 2022-2023 döneminde ise yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptım.

Kulübümüz ile kulübümüzün mottosu olan 'Sen Değişirsen Dünya Değişir' ile önce kendi bakış açımızı, sonra da çevremizdeki insanların bakış açılarını bu yönde değiştirmeyi hedefledik. Geleceğimiz için projeler gerçekleştirerek bu amacımızı hayata geçirdik.

Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Kulübü ile geri dönüşüm ve farkındalık projelerinin her alanda gerçekleştirildiği bir dönemi geride bıraktık. Okullarda gerçekleştirdiğimiz etkinlikler sayesinde çevreye duyarlı ve saygılı çocuklarla tanıştık ve onlara yaşadığımız dünyaya karşı sorumluluklarını anlatmanın ve karşılığını almanın mutluluğunu yaşadık. Aynı zamanda her etkinlikte yeni insanlarla tanışarak geniş bir network edinmiş olduk. Okulumuzda başlattığımız "Kupanı Getir İndirimi Al" kampanyası, "1 Dakika Işıkları Kapat" projemiz, "Atıklardan Yılbaşı Ağacı Yap" etkinliğimiz gibi faaliyetlerle, okul içinde de farkındalık oluşturmayı hedefledik ve bu hedeflere ulaştık.

Bu kulüp aracılığıyla, geleceğimiz için emek veren yüzlerce insanla tanışma fırsatı buldum ve tanışmaya, öğrenmeye ve öğretmeye devam edeceğim. Bu projelerle geleceğimiz adına önemli adımlar attık ve çevre bilincini yaymak için çaba sarf ettik. Yaptığımız çalışmalar, çevremizdeki insanları değişim ve dönüşüm için harekete geçirme konusunda bizi gururlandırıyor. Umuyorum ki, gelecekte daha da büyüyerek sürdürülebilir çevre ve enerji alanında geniş etkiler yaratmaya devam ederiz.

Dil ve Edebiyat Kulüp Başkanı

Fahrende Hüseynov

Dil ve Edebiyat Kulüp Başkanı

Merhaba, ben Fahrende Hüseynov. Beykent Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı 4. sınıf öğrencisiyim. Ayrıca Dil ve Edebiyat Kulübünün aktif olarak başkanlığını yapmaktayım.

4 senedir Dil ve Edebiyat Kulübünde üyeyim. 3 senedir başkanlığını yapmaktayım. Kulüp olarak amacımız sadece edebiyat alanında zenginleşmek değil hem kültür hem sanat anlamında ilerlemek ve farklı bölümden arkadaşlarımızla birlikte vakit geçirmektir.

Kulüp olarak her sene geleneksek olarak tanışma kahvaltısı yapmaktayız. Bu kahvaltılarda kulübümüze yeni üye olan arkadaşlarımızla tanışıp onlarla ve hocalarımızla sohbet etmekteyiz. Böylece yılın ilk etkinliğinde tanışmış ve kaynaşmış oluyoruz. Daha sonra ise bir şiir sohbeti etkinliğimiz oluyor. Bu etkinlikte seçtiğimiz bir şairin şiirlerini okuyoruz ve bunu kendi aramızda yorumluyoruz. Tabi kulübün en güzel yanı birçok müze, sergi, tarihi alanlar gezmemiz. Bunlardan bazıları Aşiyan Müzesi burada Tevfik Fikret’in evini ziyaret ettik, adalar gezi turumuzda Sait Faik Abasıyanık’ın, İsmet İnönü’nün, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın evlerini ziyaret ettik, birçok manastır ve kilise gezdik, Divan Yolu gezimizde ise Yahya Kemal Müzesini , Caferağa Medresesini, Türk Edebiyat Vakfını Türk İslam Eserleri Müzesini, Gülhane Parkını, Mehmet Akif Ersoy Hatıra Evini, Orhan Kemal Müze Evini, Galata Mevlevihanesi Müzesini ziyaret ettik. Bu geziler bize kültürel anlamda birçok şey kattı. Bu gezilerimize hocalarımız hep bize rehber etti ve onlar sayesinde daha çok öğrenme fırsatımız oldu. Okul içindeki etkinliklerimiz ise genelde söyleyişi ve konferans tarzında oldu. Bunlardan en önemlisi edebiyat sempozyumu etkinliğiydi. Hem büyük bir etkinlik oldu hem de birçok hocamızın katılımıyla gerçekleştirdik.

Dil ve Edebiyat Kulübü olarak gerçekleştirdiğimiz etkinliklerin bazıları yukarıda yazıyor. Temel hedefimiz, kulüp olarak daha çok etkinlik yapmak ve daha büyük öğrenci kitlelerine ulaşmaktır. Bunu yapmakta bizlerin elinde. Her senenin bir önceki seneden daha bol etkinlikle geçmesini amaçlıyoruz. Sağlıcakla ve bol edebiyatla kalın…

Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) ve İnovasyon Kulüp Başkanı

Burak Hazar Özdemir

Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) ve İnovasyon Kulüp Başkanı

Ben Burak Hazar Özdemir. İstanbul Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği (EN) 3.sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda Yazılım Mühendisliği’nden Çift Anadal Programı (ÇAP) yapıyorum. Okulumuzda 2021 Yaz mevsiminde başlayan Asistan Öğrencilik programı ile çalışmaya başladım. Çalıştığım iş arkadaşlarımdan başlayan serüven ile şu an başkanı olduğum Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) ve İnovasyon Kulübü Yönetim Kurulu’na girmeyi başardım. Aslında başlangıcında bile bu serüvenin anahtar kelimesi her zaman “network” oldu. Yönetim Kurulu olarak başladığımız ilk dönemde kendimizi daha fazla nasıl ileri taşıyabiliriz ve insanlara kulübümüzü tanıtabiliriz sorusunu sorduk. Bunun en güzel cevabını kulübümüzün isminin açılımında bulduk. İlk dönemimizde 2 etkinlik ile hem kulübümüzü tanıttık hem de kendimiz tecrübe ettik. İkinci dönemin başında ise Yönetim Kurulu’muz tarafından başkan seçildim. Başkanlığı yürüttüğüm 1.5 senelik sürecin başında kulübümüzün birimlerini büyüttük ve Kariyer Günü, Vaka Analizi, Zirve, Teknik Gezi, Sponsorluk, Eğitim, Sosyal Medya birimleri şeklinde dağılımı yaparak herkesi etkili ve verimli kullanmayı amaçladık ve başardık. Bu sayede ilk dönem yaptığımız 2 etkinliğin üstüne, ikinci dönemde 6 etkinlik ile 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılımızı tamamladık. Sosyal Medya ekibimizin yaptığı postlar ve reels’larımız sayesinde kulübümüzün ismini daha da fazla tanıtmış olduk. Bu süre içerisinde hem benim öğrendiğim tecrübeler hem de Yönetim Kurulu üyelerimizin elde ettiği tecrübeler; özellikle çalıştığımız ve çalışacağımız firmaların en çok önemsediği takım çalışması, mülakatlarda İnsan Kaynakları Birimlerinin dikkate alacağı ve bizi diğer öğrencilerden öne taşıyan kulüp yönetiminde yer almak, kriz veya problem çözmek, ikili ilişkiler, yazımda da belirttiğim gibi ve etkisinin en büyük olduğunda inandığım “network” oldu. 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılımızda ise Yönetim Kurulumuzu daha fazla büyüterek aslında üniversite hayatımızda şirket hayatında yaşayabileceklerimizin simülasyonunu yaşamış olduk ve oluyoruz. 1 sene içerisinde yaptığımız, toplamda 11 etkinliğin içerisinde bulunan 6 Teknik Gezi (Arçelik, Microsoft, Facebook İstasyon, Doğuş Teknoloji, 2M Kablo, B/S/H/) sayesinde firmaların birimlerinin nasıl çalıştığını direkt iş sahasında görme fırsatı yakaladık. Dönemin sonunda ise Öğrenci Dekanlığı birimimiz ile ortaklaşa yaptığımız “İstanbul Beykent Üniversitesi 16.Kariyer Günü” ile tamamladık. Hem bölümümden hem de kulüp başkanlığımdan kaynaklı öğrendiklerim; insan yönetimi, Yönetim Kurulu arkadaşlarımın sıkıntılarını dinleme ve çözme becerisi, piyasanın önde gelen şirketlerinin önemli yöneticilerini dinleme ve yerinde ziyaret ederek iş dünyasını yakından görerek iş/staj imkanı sağlamak, gireceğim mülakatlarda başkan olmanın katkısı bunlardır. Son olarak da üniversitemiz öğrencilerine ve yeni kazanacak olanlara “Kabuğunuzu kırmanız gereken yer ve zamandasınız”.

Ek olarak, bütün bu süreçte beni her zaman destekleyen ve emeği geçen tüm Yönetim Kurulu arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Saygılarımla,

BURAK HAZAR ÖZDEMİR.

Proje Üretim Yönetim ve Geliştirme Kulüp Başkanı

Ahmet Enes Çakmak

Proje Üretim Yönetim ve Geliştirme Kulüp Başkanı

Ben Ahmet Enes Çakmak Yönetim Bilişim Sistemleri 4.sınıf öğrencisiyim. Proje Üretim Yönetim ve Geliştirme (PÜYGK) Kulübü’nün kurucu başkanıyım. Üniversite hayatım boyunca akademik başarı kadar sosyalleşmeyi de çok önemsedim. Bu imkânı bana en fazla sağlayan ortamlarda üniversite içerisindeki kulüpler oldu. Her üniversitede kulüpler mühim olup bizim üniversitemizde daha da önemlidir. Bunun iki önemli sebebi ise şunlardır: Birincisi okul tarafından ciddi destek verilmesi, İkincisi ise bizim okulumuzun toplamda 4 kampüsten oluşması ve bunların birbirinden ayrı konumda yer alması sebebiyle diğer fakültelerde ki bütün öğrencilerin ortak iletişimini sağladığı yerlerin kulüpler olmasıdır. Bunlardan hareketle ben de üniversite hayatım süresince 3 kulüpte sorumluluk üstlendim. İlk olarak  “Liderlik ve Girişimcilik Kulübünün” alt komitelerinde, sonrasında ise  “Lösev Fayda Topluluğunda”  kurucu yönetim kurulu üyesi olarak yer aldım. En son aşamada ise “Proje-Üretim-Yönetim ve Geliştirme Kulübü (PÜYGK)” adıyla kendi kulübümü kurdum. Hepsinde farklı deneyimler yaşayarak farklı şeyler öğrendim.

Üniversite hayatım boyunca kulüplerin en alt kademesinden en üst kademesine kadar bütün süreçlerini tecrübe ettiğim bu aşamalar “bana ne gibi katkılar sağladı?” ve “üniversite kulüplerinde neler yapılır?”  size bunlardan bahsetmek istiyorum. Bu süreçte kulüpler de bölüm içerisinde bulamadığınız arkadaşlıkları bulma ve kaynaşma fırsatı yakalayabilirsiniz.  Kulüplerde yapılan eğitimler, seminerler, geziler, sosyal sorumluluk projeleri, eğlenceli etkinlikler gibi birçok aktivitede vakit geçirebilir ve bunu yaparken bu aktivitelerin planlayıcısı olup kendinizi geliştirebilirsiniz. Bununla birlikte üniversite sonrası için de ciddi bir network ağına sahip olabilirsiniz. Bunların yanı sıra topluluk önünde konuşma, belli sayıdaki ekipleri yönetme, etkinlikleri planlama gibi bir çok konuda deneyim edinme ve başarılı olmuş isimlerle iletişim kurarak yapmak istediğiniz projelerle ilgili küçük bir simülasyon yaşayabilirsiniz. Üniversite birinci sınıftayken bulunduğunuz ortam veya çevrede kulüplere sıcak bakmayanlar eleştirenler mutlaka olacaktır ama üniversite sadece akademik alandan ibaret değildir. Her anlamda öğrenip gelişmektir. Bu yüzden sosyalleşmenin en iyi ve en kolay yolunun kulüplerden geçtiğini bilmenizi isterim.

Şunu unutmayın ki okul içerisinde sosyal aktifliğiniz arttıkça okul size daha keyifli gelecek ve en başta kulüpleri eleştiren önyargılı çevrenizde dâhil olmak üzere çok güzel tepkiler alacak,  iyi ki kulüplerde zaman geçirmişim diyeceksiniz. Ben kulüp içerisinde yaptığım etkinlikler sayesinde hem kendi öğrenmek istediğim birçok eğitimi aldım hem de düzenlediğimiz etkinliklerin, eğitimlerin organizasyonunu yaparak kendimi geliştirmiş oldum. Bu tecrübelerin yanında gösterdiğimiz başarının katkısıyla 2 defa televizyon programına davet edilip, yaptıklarımı anlatma fırsatı buldum. Sosyal sorumluluk projeleri konusunda da ülkemizde yaşanan üzücü doğal afetlerde kulübümüzle birlikte maddi ve manevi desteklerde bulunma fırsatını elde ettim. Kısacası öğrencilik hayatınızda ulaşılması zor olan birçok yere kulüpler sayesinde erişme imkânı buldum. Sizlerde kulüplerde yer alarak hem bu imkânları kazanabilir hem de en verimli yaşlarınızda kendinize bir yatırım yapabilirsiniz. İleride özleyip geri dönemeyeceğimiz hatırların toplamı olan üniversite ortamını kulüplerle hayatınızın önemli bir parçası olarak hatıralarınıza ekleyebilirsiniz.