Aday

Tercihlerde Öncelik Meslek Seçimi mi? Üniversite Seçimi mi?

Tercihlerde Öncelik Meslek seçimi mi? Üniversite seçimi mi? olmalıdır.

Değerli öğrenciler meslek seçimi ve üniversite seçimi birbirinden önemlidir. Bu konu ile ilgili görüşlerimi; yıllar önce üniversite öğrenimimin ilk yıllarında bir hocamızın akılıma kazınmış sözü üzerinden açıklamak istiyorum. Hocamız derdi ki gençler! Hayatta birçok seçim var yalnız bunlardan iki tanesini doğru yapanlar hayatta daha başarılı ve daha mutlu olurlar. Bunlardan bir tanesi de “Meslek seçimi” derdi. Bende hocamızın bu görüşüne katılıyorum ve önce meslek seçiminin daha sonra ise üniversite seçiminin geldiğini düşünüyorum.

Çünkü doğru meslek seçimi; kişinin gelecek yaşantısını nasıl şekillendireceğini, 30-40 belki 50 yılını nasıl geçireceğini belirlerken, hayattan daha çok keyif almasına, hayatta daha başarılı olmasına ve daha mutlu olmasına olanak sağlar. 

Üniversite seçimi ise belirlemiş olduğumuz mesleği edinirken; bize yön veren, bilgi, beceri ve bakış açımızı geliştiren, ufkumuzu genişleten, sosyalliğimizi arttıran ve kısacası geleceğimizi şekillendirmemize olanak sağlayan kurumdur.

Şimdi ise öncelikle doğru meslek seçimi yapabilmek için nelere dikkat etmeliyiz onları bir görelim.

Meslek seçiminin doğru yapılabilmesi için kişinin kendisini doğru tanıması gerekir. Kişi öncelikle ilgilerini, yeteneklerini, becerilerini, kişilik özelliklerini, değerlerini, öğrenme şeklini, çalışma alışkanlıklarını keşfetmeli, nelerden keyif aldığını, nasıl bir yaşam tarzı istediğini düşünmeli ve kendini yakından tanımalıdır. Daha sonra ise ilgi, yetenek, kişilik özellikleri, becerileri ve değerlerine uygun meslek ya da meslekleri belirlemelidir. Bu meslekleri daha yakından tanıyabilmek için bu mesleğin çalışanları ile bu mesleğin akademisyenleri ile ve okuyan öğrencileri ile görüşmeler yaparak bu meslek ya da meslekleri iyi bir şekilde analiz etmeli ve en çok hangisinin özelliklerinin kendi özellikleri ile örtüştüğünün farkına varmalıdır.

Meslek seçimini başarılı bir şekilde yapan öğrenci daha sonra ise üniversite seçimine odaklanmalıdır. 

Doğru mesleği seçmek önemlidir fakat yeterli değildir. Seçmiş olduğumuz meslekte bizi ileriye götürecek doğru üniversiteyi de seçmemiz gerekmektedir. Bu nedenle belirlemiş olduğumuz mesleğin hangi üniversitelerde olduğunu araştırmalıyız. Daha sonra ise bu üniversitelerin bizim seçmiş olduğumuz meslek ile ilgili vermiş olduğu; eğitim imkânlarını, akademik kadrosunu, öğrencilere tanıdığı sosyal imkânlarını, seçmiş olduğumuz meslek için sağlamış olduğu staj imkânlarını, yurt dışı değişim programları imkânlarını, sektörel işbirliklerini, sertifika programlarını araştırıp üniversiteleri kıyaslayarak tercihlerimizi oluşturmalıyız.

Tüm öğrencilere meslek ve üniversite seçimlerinde başarılar dileriz.

Celalettin Macun

Rehber ve Psikolojik Danışman 

Beykent Üniversitesi Eğitim Koordinatörü

 

 

Formu Doldur