Fen Edebiyat Fakültesi Aday

Rusça Mütercim ve Tercümanlık

  • Eğitim Süresi1+4 Yıl
  • YerleşkeBeylikdüzü Yerleşkesi
  • Eğitim DiliRusça

Rusça Mütercim ve Tercümanlık

Rusça Mütercim ve Tercümanlık Bölümünün amacı; Rusça dil bilgisine hakim, sözlü ve yazılı ifadeleri güçlü, çeviri kurallarına hakim, öğrendiği dilin kültürel anlamda da donanımına sahip olan, mesleğin gerektirdiği yeti ve becerilerle donanmış nitelikli çevirmenler yetiştirmektir.

4 yıllık eğitim verilen Rusça Mütercim ve Tercümanlık Bölümü, Rusya Federasyonu eğitim kurumları tarafından uygulanan ders verme teknikleri ve ders programları ile uyumlu bir çalışma yürütmektedir.

Eğitim dili Rusçadır. Bir yıllık Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı ile birlikte toplam beş yıllık eğitim programı uygulanmaktadır.

Bölüm ücreti ile ilgili bilgi için tıklayınız.

Puan ve Kontenjanlar

Program Kodu Program Burs Puan Türü 2020 Ek Kontenjanı 2020 En Küçük Puan
200790442 Rusça Mütercim ve Tercümanlık (Rusça) Burslu DİL -
200790486 Rusça Mütercim ve Tercümanlık (Rusça) %50 İndirimli DİL 5 -

Listelenen bölüm bilgileri bilgi mahiyeti taşımakta olup, TYT ile öğrenci alan bölümlere ve yetenek bölümlerine tercih yapılabilmesi için TYT puanınızın 150 ve üzeri olması gerekmektedir.

Lisans bölümlerimiz için ise; SÖZ, SAY, EA, DİL puan türlerinde en az 180 puan alınması ve kurallara ek olarak, ÖSYM tarafından aşağıdaki koşullarda belirtilen başarı sınırı olan bölümlerin kurallarını da dikkate almak gerekmektedir.

Tüm bölümleri görüntüle

Alternatif Bölümler

x