Fen Edebiyat Fakültesi Aday

Mütercim Tercümanlık (Rusça)

  • Eğitim Süresi1+4 Yıl
  • YerleşkeBeylikdüzü Yerleşkesi
  • Eğitim DiliRusça

Mütercim Tercümanlık (Rusça)

Mütercim Tercümanlık (Rusça) Bölümünün amacı; Rusça dil bilgisine hakim, sözlü ve yazılı ifadeleri güçlü, çeviri kurallarına hakim, öğrendiği dilin kültürel anlamda da donanımına sahip olan, mesleğin gerektirdiği yeti ve becerilerle donanmış nitelikli çevirmenler yetiştirmektir.

4 yıllık eğitim verilen Mütercim Tercümanlık (Rusça) Bölümü, Rusya Federasyonu eğitim kurumları tarafından uygulanan ders verme teknikleri ve ders programları ile uyumlu bir çalışma yürütmektedir.

Eğitim dili Rusçadır. Bir yıllık Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı ile birlikte toplam beş yıllık eğitim programı uygulanmaktadır.

Puan ve Kontenjanlar

Program Kodu Program Burs Puan Türü 2019 Ek Kontenjanı 2019 En Küçük Puan
200711875 Mütercim-Tercümanlık (Rusça) %75 İndirimli DİL 5 284,67322

Listelenen bölüm bilgileri bilgi mahiyeti taşımakta olup, TYT ile öğrenci alan bölümlere ve yetenek bölümlerine tercih yapılabilmesi için TYT puanınızın 150 ve üzeri olması gerekmektedir.

Lisans bölümlerimiz için ise; SÖZ, SAY, EA, DİL puan türlerinde en az 180 puan alınması ve kurallara ek olarak, ÖSYM tarafından aşağıdaki koşullarda belirtilen başarı sınırı olan bölümlerin kurallarını da dikkate almak gerekmektedir.

Tüm bölümleri görüntüle

Alternatif Bölümler

x