Covid-19
Tarih: 27 Şubat 2020

Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Koronavirüs (Covid-19) Hakkında Bilgilendiriyor

Sevgili Öğrencilerimiz;

Son dönemde global ölçekte bir tedirginlik yaratan ve hakkında pek çok yanlış ya da eksik bilgi paylaşılan, bilgi kirliliğinin yaşandığı koronavirüs (Covid-19) ile ilgili sizleri doğru şekilde bilgilendirmek arzusundayız.

Sizlerle paylaşacağımız bilgileri dikkate almanızı önemle tavsiye ederiz.

Koronavirüs nedir?

Yeni koronavirüs (covid-19), koronavirüs ailesinde bulunan zarflı ve rna’lı bir virüstür. Yeni koronavirüs (2019-nCoV), ilk olarak Çin’in Wuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) ile gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür. Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Wuhan başta olmak üzere yayılmıştır.

Nasıl bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri, aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Damlacık çekirdeklerinin içinde virüs belli bir süre asılı kalır ve bu damlacık çekirdeklerinin solunarak alınması yanında, hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Nasıl önlem alınmalıdır?

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni koronavirüs (2019-nCoV veya covid-19) için de geçerlidir.

Özetle;

  • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır.
  • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir. 
  • Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır. Mümkünse en az 1 metre uzakta bulunulmalıdır. 
  • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır. 
  • Bugün için ülkemizde sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir.

Çin'den gelen paket veya ürünlerden bulaşma riski var mıdır?

Genel olarak bu virüsler yüzeylerde kısa süre canlı kalabildikleri için paket veya kargo ile bulaşma olması beklenmemektedir. Dünya Sağlık Örgütünün de bu konuda kısıtlaması yoktur. Yine de önlem olarak, 24 saatten kısa sürede ulaşabilecek ürünler dezenfektanlarla silinebilir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Genel olarak akut solunum yolu hastalıkları belirtileri görülmektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

Antibiyotikler covid-19’u tedavi etmek için kullanılabilir mi?

Hayır, antibiyotikler virüslere etki etmez, sadece bakterilere karşı etkilidir. Yeni koronavirüs, (2019-nCoV / covid-19) bir virüstür ve bu nedenle enfeksiyonu önlemek veya tedavi etmek amacıyla antibiyotikler kullanılmamalıdır.