ÖDEK Standart

Kariyer Planlama Adımları

KARİYER NEDİR?

Kariyer, bir kişinin yıllar boyunca bir ya da birden fazla sektörde adım adım ilerlemesi, deneyim ve beceri kazanmasıdır. Aslında kariyerkişinin yaşamı boyunca edindiği işle ilgili tecrübelerin tamamıdır.

KARİYER ADIMLARI NEDİR?

Kariyer bir süreç olduğundan adımları ve aşamaları vardır. Bu adımları ve aşamaları ne kadar iyi tanırsak ve yönetirsek kariyerimizi oluşturmada da büyük bir fayda sağlayacaktır. 

  • Hedef Belirleme;

Doğru bir kariyer planı oluşturmak için ilk önce ulaşmak istediğiniz hedef ile ilgili kararlarınızı netleştirmeniz gerekiyor. Kariyerimizin ilk adımını aslında lise yıllarında üniversite sınavına hazırlanırken, gireceğiniz bölüme ve üniversiteye karar vererek başlarız. Üniversiteye geldiğinde de bölümüne göre de kendimize bir yol çizmeniz gerekir. Ya da üniversiteden mezun olmuşsundur, hayatını adayacağın işe iyi karar vermeniz gereken bir adımdır. Çünkü insan mesleği ve işi sayesinde hayatına mutluluk ve anlam katabilir. 

  • Sektör Belirleme;

Bir sonraki adımımız sektör belirlemektir. Hangi sektörlerin ve firmaların geleceği olduğunu ve bunlardan hangilerinin size ihtiyacı olabileceğini tespit etmelisiniz. Bunu yaparken niteliklerinizi, bilgi ve becerilerinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı göz önünde bulundurmanız, mezun olduğunuz bölümde kariyer yapmak istemeseniz bile ilgi duyduğunuz alanda adım atmanızı sağlayacaktır.

  • Güçlü ve Zayıf Yanların Belirlenmesi;

Önemli olan güçlü taraflarınızı öne çıkarmak ve zayıf taraflarınızı en aza indirgemektir. Ama bunu başarabilmek için önce güçlü ve zayıf yönlerinizin neler olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

  • Hareket Planı;

Kariyer hayatınızda ne yapmak istediğinize karar verdiğinize göre, artık sıra bunu yerine getirmek için kullanacağınız taktikleri belirlemeye geldi. Araştırmalar yapabilir, sektördeki uzmanlarla konuşabilir ve yapmayı planladığınız işte başarılı olmuş olan insanları inceleyebilirsiniz.

Gerekli araştırmayı yaptıktan ve alt yapıyı oluşturduktan sonra harekete geçin. Her işin başlangıcı zordur. Bu nedenle ilk zorlukta pes etmeyerek ve çalışarak hayal ettiğiniz kariyer için kariyer adımları oluşturun…