Yerleşkeler

Sıkça Sorulan Sorular

1. Üniversitenizin eğitim-öğretim dili nedir?

Üniversitemizde eğitim-öğretim dili İngilizce, Türkçe ve karmadır (%30 İngilizce).

2. Yabancı Uyruklu-Yurt Dışından Öğrenci Kabulü için başvuru koşulları nelerdir?

Lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumda bulunmaları koşuluyla; aşağıdaki koşullardan birini sağlayan aday öğrencinin başvurusu kabul edilir.

1) Yabancı uyruklu olanların,

2) Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca aldığı Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını belgeleyenlerin, (5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 7. Maddesinde “(1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.” hükmü bulunmakta olup, yurt dışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların Türk Vatandaşlığı Kanunu’nu incelemelerinde yarar bulunmaktadır.)

3- Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile T.C. Vatandaşlığına geçenlerin / bu durumdaki çift uyrukluların,

*4) a) 01/02/2013 tarihinden önce yurtdışında ortaöğretime devam eden T.C. Uyruklu öğrencilerden ise ortaöğretiminin (lise) son üç yılını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil) yurt dışından öğrenci kabul kontenjanlarına başvuru yapabileceğine”

b) 01/02/2013 tarihinden sonra yurt dışında ortaöğretime başlayan adayların yurt dışından kabul kontenjanlarına ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk Okullarında tamamlayanlar dahil) başvuru yapabilmelerine,

5) KKTC uyruklu olup; KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini (lise) tamamlayan GCEAL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanlar.

Aşağıdaki koşullardan birini sağlayan kişinin başvurusu kabul edilmez.

1) T.C. uyruklu olup ortaöğreniminin (lise) tamamını Türkiye’de veya KKTC’de tamamlayanların,

2) K.K.T.C. uyruklu olanların (ortaöğreniminin tamamını (lise) K.K.T.C liselerinde bitirip GCE AL sonucuna sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar hariç),

*3) a maddesinin 2 numaralı bendinde tanımlanan doğumla ilk uyruğu T.C. olan çift uyrukluların, (a maddesinin 4 numaralı bendindeki şartları sağlayanlar hariç)

4) Uyruğundan birisi K.K.T.C. olan çift uyrukluların (ortaöğreniminin (lise) tamamını KKTC liselerinde bitirip GCE AL sonucuna sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar hariç),

5) Türkiye’deki büyükelçilikler bünyesinde bulunan okullar ile Türkiye’de bulunan yabancı liselerde öğrenimlerini gören T.C uyruklu olan veya a maddesinin 2 numaralı bendinde tanımlanan doğumla ilk uyruğu T.C olan çift uyrukluların

3. Yabancı Uyruklu-Yurt Dışından öğrenci kabulünde geçerli olan sınavlar nelerdir?

Üniversitemize başvuru yapmak için lise diploması ve denklik belgesi yeterlidir.  Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri için C1 Türkçe sertifika, Diğer Türkçe Bölümlerimiz için B1 veya B2 Türkçe Sertifika talep edilmektedir.

4. Başvuru ve Kayıt için gerekli evraklar nelerdir?

Başvuru için İstenen Belgeler (Ön Lisans ve Lisans);

  • Online Başvuru Formu (apply.beykent.edu.tr)
  • lise diploması fotokopisi veya mezuniyet belgesi
  • Lise diplomasının Türk liselerinden alınan diplomalara denk olduğunu gösteren ve TC Milli Eğitim Bakanlığı ya da ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliği’nden alınacak “Denklik Belgesi”. Türkiye’de bulunan liselerde eğitim gören ve başvuru koşullarını sağlayıp Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerin sadece lise diploması veya mezuniyet belgesi yeterlidir.
  • Pasaport fotokopisi 
  • Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerine başvuruda bulunacak öğrenciler için C1 ve diğer Türkçe bölümler için B1-B2 Türkçe Sertifikası.

Kesin Kayıt İçin İstenen Belgeler (Ön Lisans ve Lisans):

  • Online başvuru formu
  • Lise diploması aslı
  • Lise diplomasının Türk liselerinden alınan diplomalara denk olduğunu gösteren ve TC Milli Eğitim Bakanlığı ya da ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliği’nden alınacak “Denklik Belgesi” aslı.
  • Pasaport fotokopisi, Türk Vatandaşlığı olan öğrencilerin Kimlik kartı, Mavi kartı olan öğrencilerin de Mavi Kartlarını getirmeleri gerekmektedir.
  • 4 adet renkli vesikalık fotoğraf

5. Konaklama imkanları nelerdir?

Ayazağa-Maslak Yerleşkemize yürüme mesafesinde olan öğrenci konukevimiz 242 kişilik kapasiteye sahiptir. Odalarda öğrencilerin kullanabilecekleri buzdolabı, televizyon, telefon, banyo ve 24 saat internet bağlantısı mevcuttur. Detaylı bilgi için tıklayınız..