Kütüphane

Duyurular

ETKİNLİK DUYURULARI

 


 

VERİTABANI DUYURULARI
 

Cambridge Histories Online


Cambridge Histories Online, 15’in üzerinde farklı akademik konu içerir. 1960’tan beri yayımlanan 300’dan fazla cilt ve yaklaşık 196.000 sayfadan oluşan benzersiz bir akademik içeriğe sahiptir. Cambridge Histories Online, yayınlanır yayınlanmaz basılı serilerden alınan yeni ciltlerle sürekli güncellenen aktif bir kaynaktır.

Erişim adresi : https://www.cambridge.org/core/what-we-publish/collections/cambridge-histories

17 Şubat 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................


Cambridge Companions Online


Cambridge Companions Online, ünlü Cambridge Companions serilerinden konu bazlı koleksiyonları bir araya getirir. Bu seriler edebiyat, klasikler, felsefe, din, kültür ve müzik alanlarındaki konu ve kişiler hakkında 600’den başlık içermektedir.


Erişim adresi : https://www.cambridge.org/core/what-we-publish/collections/cambridge-companions


17 Şubat 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................


Jaypee Digital Sağlık Bilimleri Kütüphanesi

Jaypee Digital, hekimler, akademisyenler ve tıp öğrencileri için bir dijital kütüphanedir.

- Tıp, Diş Hekimliği, Hemşirelik alanında elektronik kaynak veritabanı
- Referans Kitapları, Ders Kitapları, Akademik Dergiler ve Videolar, hepsi bir platformda 
- Farklı kaynaklar, tek platform, doğrudan erişim
- Toplam 3.000 e-kitap, 50 e-dergi, 3.400'den fazla video
- 700 ders kitabı (text book), 1.000 referans kitabı, her yıl eklenen 200 yeni kitap
- Konulara göre ayrılmış deneme sınavları, 70.000'den fazla çoktan seçmeli soru
- Tüm e-kitaplar ve e-dergiler indirilebilir PDF formatında
- Kütüphane otomasyon sistemlerine uyumlu platform

Erişim adresi : http://www.jaypeedigital.com/

31 Aralık 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................


Elsevier Clinical Key Medical Education Dental

ClinicalKey Tıp Eğitimi, öğrencilerin bilgiyi öğrenmeye ve bilgiye dönüştürmelerini kolaylaştıran yeni nesil tıbbi öğrenme platformudur. Gray's Anatomi Öğrencileri ve Tıbbi Fizyoloji dahil olmak üzere 40 tıp uzmanlığını kapsayan 200'den fazla beğenilen ders kitabı, anatomik disseksiyonların pratik gösterimlerinden, eğitsel klinik muayene örneklerine kadar 850'den fazla ilişkili video, Karmaşık tıbbi durumları sinopsisleri anlamak için kolaylaştıran 1,500+ hızlı erişim özetlerine erişim sağlanmaktadır.

Erişim adresi : http://www.clinicalkey.com/meded
Kullanım rehberi : https://www.beykent.edu.tr/Content/files/20181113105418979.pdf
Kullanım hakkında videolar : 
Study Tools: http://knowledgeresources.elsevier.com/Analytics/CK_Med_Ed/CKME_MP4_How_to_launch_Study_Tools.htm
Study Tools içinde not alma : http://knowledgeresources.elsevier.com/CK_Medical_Education/How_to_make_notes_in_Study_Tools.mp4
Arama yapma (Search): http://knowledgeresources.elsevier.com/Analytics/CK_Med_Ed/CKME_MP4_How_to_Search.htm
Kitap içinde işaretleme (highlights, bookmarks): http://knowledgeresources.elsevier.com/Analytics/CK_Med_Ed/CKME_MP4_How_to_Make_Highlights_in_Study_Tools.htm

Erişim herkesin kendi kullanıcı adı ve şifresi üzerinden sağlanmaktadır.
NOT : Eğer daha önceden Clinical Key için kayıt yaptıysanız aynı şifre ile giriş yapabilirsiniz. Önceki kaydınıza ait şifrenizi hatırlamıyorsanız https://www.clinicalkey.com/#!/forgot-password adresinden şifrenizi sıfırlamak üzere email talep edebilir ve gelen emaildeki “Reset Password” linkine tıklayarak yeni şifre belirleyebilirsiniz.
Kayıt hakkında video: http://knowledgeresources.elsevier.com/Analytics/CK_Med_Ed/CKME_MP4_CKME_How_to_register.htm


19 Aralık 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................


UpToDate

UpToDate veri tabanı, 25 Uzmanlık alanında, 6700’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 11.000’den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayali bir klinik karar destek sistemidir. 180+ ülkede 36.500’den fazla hastanede, 1.5 milyondan fazla doktor tarafından yilda 516 milyon defadan fazla erisilen bu kaynak  daha iyi teşhis ve tedavi kararları almalarına yardımcı olmaktadır.

Erişim adresi : http://www.uptodate.com/online

31 Aralık 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................Lexpera Hukuk Bilgi Sistemi Veri Tabanı

LEXPERA, içeriğinde mevzuat, içtihat, sözleşme örnekleri, tam metin hukuk kitapları, makaleler ve madde yorumları gibi literatür kaynaklarının olduğu kapsamlı bir hukuk bilgi sistemidir. LEXPERA teknolojisi ile sayısı hızla artan ve her gün değişikliğe uğrayan hukuki düzenlemeler arasındaki karmaşık bağlantılar sistematize edilerek, güncel hukuk kaynakları, etkileşim içinde olduğu diğer kaynaklarla ilişkili olarak erişilebilir hale getirir.Mobil ve web platformlarından erişim sağlanılabilir.
Kütüphane erişimi kapsamında LEXPERA’dan yararlanmak isteyen her bir kullanıcı, sağ üst köşedeki  “Profilimi Aç” ibaresine tıklayarak kendi  profilini oluşturabilir. Favori klasörleri oluşturma, kişisel bildirim ayarları, mevzuat değişikliklerinin takibini kolaylaştıran günlük Resmi Gazete ve Mevzuat Günlüğü Bültenleri’nin gönderilmesi gibi kişiselleştirme özelliklerinden faydalanabilir.

Erişim adresi : www.lexpera.com.tr
Lexpera Kılavuz:https://www.beykent.edu.tr/Content/files/2018102510514532.pdf
Video Tur : http://lxp.io/2


31 Aralık 2018 tarihine kadar erişimdedir.

......................................................................................................


PressReader

Kullanıcıların her gün 100 ülkeden, 60 dilde, 7000+ günlük gazeteye ve magazine bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlardan aynı günde ulaşabileceği güncel gazete koleksiyonudur.

Mobil erişim : Mobil cihazınıza “PressReader” isimli aplikasyonu yükledikten kullanıcı adı ve şifreniz ile kullanabilirsiniz. (aplikasyon mağazanızdan “PressReader” şeklinde arada boşluk bırakmadan arayarak uygulamayı indiriniz)

Erişim adresi : http://www.pressreader.com/

30 Kasım 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................Türkiye Atıf Dizini

Atıf Dizini Türkiye kaynaklı sağlık bilimleri dergilerinin (tıp, eczacılık, diş hekimliği, hemşirelik, veterinerlik, beden eğitimi ve spor, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, psikoloji vb) indekslendiği bir veritabanıdır. Araştırmacıların konu ve kaynak taraması için harcadıkları zaman sorunlarına, ulusal düzeyde, hızlı, tek merkezden ve kolay arama ile çözüm bulabilecekleri ve ulusal dergilerin, makalelerine aldıkları atıf sayılarını arttırabilmeleri için daha çok araştırmacı ile buluşabilecekleri bir platformdur.

İçerik ve kapsam: Dergi sayısı 427’ye çıkmıştır. Bu dergilerden “kayıtlı olarak” geçen dergilere tam metin erişim 2008'den günümüze sunulmaktadır. Türkiye Klinikleri Dergileri ve Özel sayılarını da içermektedir. Dergilerin erişim yılları 2008’den günümüze kadardır.

İçerik Listesi

Erişim adresi : http://www.atifdizini.com/default/tr-index.html


30 Kasım 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................Bloomsbury Food Library

Gıda üzerine yürütülen çalışmaların yayınlandığı Bloomsbury'nin öncü programından edinilen yüksek kaliteli içeriklerin yer aldığı bu kaynak, son akademik araştırmaların dâhil olduğu kapsamlı referans çalışmalarını, bol miktarda eğitim kaynağını ve temel kaynakları bir araya getirmektedir.  Tarih, sosyoloji, antropoloji, kültürel çalışmalar, beşeri coğrafya, sürdürülebilirlik, tarım, mutfak sanatları, siyaset bilimi, gelişim çalışmaları, gıda bilimi ve beslenme gibi disiplinlerdeki tüm göstergeleri ile birlikte yiyecek üzerine çalışan öğrenciler ve akademisyenler için temel bir kaynaktır. Önemli yazarlardan 60’ın üzerinde akademik e-kitap , The Metropolitan Museum of Art (Metropolitan Sanat Müzesi) gibi öncü kurumların görsel koleksiyonu yer alır.

İçerik Listesi

Erişim adresi : http://www.bloomsburyfoodlibrary.com/


15 Aralık 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................


Bloomsbury Fashion Central

 Bloomsbury Fashion Central, Berg Fashion, Fashion Photpography Archive ve Fairchild Books Library’den olusmaktadir.

Berg Fashion Library : Berg Encyclopedia of World Dress and Fashion’ı (Berg Dünya Kıyafetleri ve Modası Ansiklopedisi) da kapsayan bu eşsiz çevrim içi kaynak, moda ve tasarım alanında lider konumdadır. Berg Fashion Library, kullanıcıların önemli moda kaynaklarına dair 13.000'den fazla görsel, müze sergileri, elektronik kitaplar, denemeler, ders planları ve daha fazlasını içeren geniş bir yelpazeye erişebilmesini sağlamaktadır. Moda üzerine klasik ve modern yazıları içeren 100’den fazla akademik e-kitap ve ders planlarını içeren öğretim kaynakları yer almaktadır.

İçerik Listesi

 Fashion Photography Archive : 1970'li yıllar ile 2000 yılı arasında podyumda ve perde arkasında çekilmiş olan ve daha önce dijital hâle getirilmemiş 750.000 fotoğraf, Alexander McQueen, Christian Dior, Vivienne Westwood, Yohji Yamamoto, Jean Paul Gaultier, Versace, Calvin Klein, Chanel, McQueen, Chalayan gibi önemli tasarımcıların geçirdiği evrimi gözler önüne sermektedir. Uzman yorumculardan alınan yüzlerce makale, ses ve video kaynağı ile bağlam ve analiz sağlanmaktadır. Fashion Institute of Technology (Moda Teknoloji Enstitüsü) Müdürü ve Baş Editör Valerie Steele tarafından düzenlenmiştir.

Fairchild Books Library : Kurumsal ve yaratıcı moda eğitiminin tüm öğelerini kapsayan önemli bir kaynaktır.

Erişim adresi : http://www.bloomsburyfashioncentral.com/


15 Aralık 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................


Drama Online

Kapsam :

 - Tiyatro oyunları, eleştirel analizler ve performansa yönelik nihai çevrim içi kaynak olan Drama Online 2500'den fazla oyun metnine,

 - Los Angeles Theatre Works tiyatrosundan gelen 360’dan fazla sesli tiyatro oyununa,

 - Sheakespeare's Globe ve BBC dâhil olmak üzere lider kurumlardan gelen 150 saatten fazla süreye sahip videolara kolay erişim sağlamaktadır.

 - Karakter Kılavuzları, Kelimeler ve Konuşma Grafikleri içeren eşsiz Oyun Araçları ile Bölüm Kitaplar, daha yakın çalışmalar yürütmeye veya performansa yönelik olarak oyunlar ile ilgilenmenin yeni bir yolunu sunmaktadır. *Dünyaca ünlü Royal Shakespeare Company'den elde edilen 13 canlı prodüksiyon filmini içeren Royal Shakespeare Company Live Collection (RSC Canlı Koleksiyonu) da Drama Online kapsamına dâhildir.

İçerik Listesi

Erişim adresi  : http://dramaonlinelibrary.com/

15 Aralık 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................


Bloomsbury Architecture Library

Bloomsbury Architecture Library, mimarlık, tasarım, şehircilik ve iç tasarım çalışmaları için gerekli bilgileri için öncü bir kaynaktır. Metin, görsel ve interaktif içerikler arasında çapraz arama seçeneği de olan kaynak, öğrenciler ve akademisyenler için dinamik bir araştırma aracıdır. Sir Banister Fletcher’s Global History of Architecture 21st Edition ve 40 ekitap (mimarlık ve mimari tarihi, teori, tasarım, şehircilik, peyzaj ve iç mekan) kapsamaktadir.

İçerik Listesi

Erişim adresi : https://www.bloomsburyarchitecturelibrary.com/


15 Aralık 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................


4D Anatomy

Tüm anatomik yapıların ilişkilerini araştırmak için kullanıcının yakınlaştırma, eğme ve katman ekleme / çıkarma olanağı sağlayarak etkileşimli işlevler bulunan bir platformdur. Her bir modülde yeralan küçük sınavlar, öğrencilerin bilgilerini pekiştirmelerini sağlamaktadır.
 

Kapsam :

- Etkileşimli bir formatta görüntülenen varyasyonlar ve patolojiler dahil olmak üzere yüzde 100 orijinal anatomi içeriği  
- 1 milyondan fazla imaj
- 24 diseksiyon modülünde 20'den fazla kadavradan alınan veriler
- 14 Kemik modulu (Baş ve Omurga)
- 8 Radyoloji Modulu (Baş)  

Erişim adresi : http://www.4danatomy.com/


16 Kasım 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................APA PsycARTICLES

American Psychological Association(APA), Canadian Psychological Association ve Hogrefe Publishing Group yayınevleri tarafından yayınlanan, 110’un üzerinde tam metin, hakemli dergiyi içermektedir. Davranış Bilimleri alanında tanınmış akademisyen ve bilim adamlarından en önde gelen bilimsel dergi koleksiyonları içinden sağlanan dünyaca güvenilir araştırma kaynağıdır.

Kapsam : 1894’den günümüze, 194,000’den fazla tam metin makale,  Çoğunluğu 1. Cildin 1. Sayısına kadar uzanan 110’un üzerinde dergiyi kapsamaktadır.İçerik haftalık olarak güncellenmektedir. PsycARTICLES içinde yer alan tüm içerik PsycINFO da indekslenmektedir.

İçerik Listesi

Erişim adresi : http://psycnet.apa.org/

15 Kasım 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................


Statista

Statista, 1,5 milyondan fazla istatistik, tahmin, dosya, rapor ve infografiğe erişim sağlayan dünyanın en büyük istatistik ve piyasa veri platformlarından biridir. İngiltere'deki tavşan hayvanı gıda pazarı değerinden, Norveç'teki günlük nüfusun payına, Çin'deki mobil oyuncuların dökümüne kadar her türlü detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Platform, ekonomik verileri, tüketici analizlerini, kamuoyu anketlerini ve demografik eğilimlerini birleştirmektedir.

Tüm veriler 4 farklı Microsoft Office formatında saniyeler içinde indirilebilmektedir. Her öğrenci, öğretim görevlisi ve personel üyesi, verilerin tam yayınını ve kullanım haklarını alabilmektedir (örneğin bir konferansta sunum yapılacak ise). Otomatik alıntı çıkışı da dahildir.

Erişim adresi : https://www.statista.com/

15 Kasım 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................


Lexis Advance

Lexis Advance, ABD hukukuna ait başka hiçbir platformda yer almayan premium kaynaklar dahil olmak üzere 60.000'den fazla yasal ve haber kaynağına erişmenizi sağlar.

Not : Deneme erişiminde bazı modüllerde kısıtlamalar bulunabilmektedir.

Erişim adresi : http://advance.lexis.com/?identityprofileid=D5M8WK56707

11 Kasım 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................


Bloomsbury Architecture Library

 
Bloomsbury Architecture Library, mimarlık, tasarım, şehircilik ve iç tasarım çalışmaları için gerekli bilgileri içeren öncü bir kaynaktır.
Metin, görsel ve interaktif içerikler arasında çapraz arama seçeneği de olan kaynak, öğrenciler ve akademisyenler için dinamik bir araştırma aracıdır.
 
        Bloomsbury Architecture Library kapsaminda ;
 
- Mimarlık, mimari tarihi, teori, tasarım, şehircilik, peyzaj ve iç mekan konularında 42 ekitap
- Sir Banister Fletcher’s Global History of Architecture 21st Edition içeriği  yeralmaktadır.  
 
Sir Banister Fletcher’s Global History of Architecture 21st Edition ;
 
Geçmişten günümüze dünyanın mimarisinde benzersiz detayları, binlerce büyük yapının tasvirleri, 2.200'den fazla fotoğraf, çizim ve yeni ve orijinal malzeme dahil bina planları, 6.000 yıllık mimariyi, kültürel karşılaştırmalar, kaynaklar ve teknolojilerle kolay karşılaştırmalı analiz için açıkça ayıran bölümleri içermektedir.

E-kitap Listesi
Erişim adresi : https://www.bloomsburyarchitecturelibrary.com/


3 Aralık 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................


Lexis Library
 
Birleşik Krallık dava ve yasalarının tam metnini, hukuk dergi ve kitaplarını ve bir dizi yurtdışı yargı alanını içeren bir hukuk veritabanıdır. Ayrıca 90'dan fazla İngiliz hukuk dergisini içermekte olup; Halsbury's Laws of England, ICLR Law Reports, Encyclopaedia of Forms and Precedents, All England Law Reports, Atkin's Court Forms gibi özel kaynakların yanı sıra 700.000’in üzerinde hukuki içtihat ile Lexis Library Birleşik Krallık’ın en kapsamlı hukuk veritabanıdır.
 
Not : Deneme erişiminde bazı modüllerde kısıtlamalar bulunabilmektedir.

Erişim adresi: https://www.lexisnexis.com/uk/legal/

5 Kasım 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................


Primal Pictures Anatomi Atlası Veritabanı

İnsan anatomisine ait tüm katmanları interaktif bir şekilde modelleyerek tıp uzmanlarının çalışmalarında katkı sağlar. Koleksiyonlar içerisinde; her yönüyle anatomi ve ilgili konu alanlarına ek olarak, konuşma ve dil patolojisi, dişçilik, kulak-burun-boğaz bilimi, üroloji ile spor ve terapi gibi başlıklar da yer almaktadır. İnsan anatomisi ile ilgili 400,000’den fazla görüntü,tamamı multimedya üzerine kurulmuş kas yapısı ve işleyişi,  biyomekanikler, cerrahi müdahaleler ve fizyolojik süreçlerle ilgili animasyonlar, mR görüntüleri 6,500’den fazla 3 boyutlu anatomik yapı veritabanında yer almaktadır.

Kullanım klavuzu : PrimalPictures/ATV_userGuide.TR.PDF

Core 4 Tanıtım videoları:

Erişim adresi : http://www.anatomy.tv/  


31 Ekim 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................
 

IET DIGITAL LIBRARY (IET Dijital Kütüphanesi)

 

IET, özellikle Fizik, Otomasyon, Mekanik, Elektrik-Elektronik mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Enerji Mühendisliği, Telekomünikasyon, Radar&Sonar&Navigasyon teknolojileri ve Robotik gibi konu alanlarında faaliyet gösteren akademisyenler, araştırmacılar ve öğrencilere yönelik geniş bir içerik yelpazesi sunmaktadır. IET dergilerinden 190.000 'den fazla teknik dokümanı barındıran IET Digital Library; 150.000’den fazla teknik makale, 500'den fazla kitap/6.000’den fazla kitap bölümü, 70.000'in üzerinde dergi makalesi içermektedir. Her ay IET Dijital Kütüphanesine yaklaşık 450 yeni belge eklenmektedir.

Erişim adresi: http://digital-library.theiet.org 

“PRVBHI"Summon kutuphane arama motoru için sağlayıcı kodudur.Kullanıcılarımız, “PRVBHI” kodunu kullanarak IET koleksiyonlarında tarama yapabilirler.

 

31 Aralık 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................


E-Sınav Veritabanı

eSınav veritabanı e-YDS/YDS, YÖKDİL Sağlık Sosyal Fen, TIPDİL, PTE, IELTS, TOEFL iBT sınavlarına hazırlık amacıyla oluşturulmuş bir veritabanıdır. Veritabanında deneme testleri,sorular ve videolu çözümleri,görüntülü gramer konu anlatımları bulunmaktadır. Mobil ve web platformlarında kullanılabilir.

Erişim adresi:https://esinav.tumeraltas.com.tr
Veritabanına erişim için kampüs ağına bağlı bir bilgisayardan erişim adresi üzerinden bir kez kayıt olunması yeterlidir. Kayıt sonrası kampüs içinden veya dışından da erişim sağlanabilir.

15 Ekim 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................

Lebib Yalkın MEVBANK Mevzuat ve İçtihat Veritabanı

Lebib Yalkın MEVBANK Veritabanı, hukuki araştırmalar için en güncel içtihat ve mevzuat ile yorumlu uzman makalelerini içerir. Resmi Gazete’de yayınlanan tüm kanunlar, kanun hükmünde kararnameler, tüzükler, yönetmelikler, tebliğler 64 konu başlığı altında, emsal teşkil edecek içtihat, makaleler ve hukuk literatürü ile ilişkilendirilmiş olarak sunulmaktadır. Üniversiteler için özel hazırlanan Yükseköğretim Mevzuatı’na da veritabanında yer almaktadır.

Erişim adresi : https://www.lebibyalkin.com.tr/mevzuat/abone


25 Aralık 2018 tarihine kadar erişimdedir.

......................................................................................................


Vitalsources/Pearson

Pearson yayınevine ait, tüm disiplinlerde, 1400'den fazla e-kitaba aynı anda 3 kullanıcının 1 günlük ödünç süresiyle tam metin erişim sağlayabildiği bir platformdur.

İçerik listesi

Erişim adresi : https://bc.vitalsource.com/tenants/caglayan_kitabevi_beykent_universitesi/libraries

24 Kasım 2018 tarihine kadar erişimdedir.

........................................................................................

 

Turcademy

Turcademy Türkiye Akademik Yayınlar Platformu ile 3000'e yakın Türkçe akademik kaynak elektronik ortamda kullanıcılara sunulmaktadır. Doğa Bilimleri, Hukuk, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarını kapsayan dermesi ile Turcademy platformu; kullanıcılarına; Türkçe akademik içerik sunmaktadır.

Erişim adresi :www.turcademy.com


31 Ekim 2018 tarihine kadar erişimdedir.


..............................................................................................................


TurkLex Hukuk Yazılımı

TurkLex hukukçuların en güncel mevzuatlara ulaşabileceği, kendi hukuki kütüphanelerini oluşturabileceği, davalarının sonuçlanma olasılığını analizlerle ön görebileceği bir mevzuat ve içtihat hukuk yazılımıdır.Hukuki Analiz modülü Türkiye'de tek Turklex 'te bulunmaktadır.

Erişim adresi : https://www.turklex.com/turklex2/signup.zul


Deneme üyeliklerinin süresi 7 gündür.

Kullanım için ücretsiz üye kaydı yapılması gerekmektedir.1 ay boyunca ücretsiz erişim hakkı için 20 adet kupon kodu bulunmaktadır. Kuponlardan yararlanmak isteyen akademisyenlerimizin Kütüphane ve Öğrenme Kaynakları Daire Başkanlığımızla iletişime geçmesi gerekmektedir.


..............................................................................................................


JoVE (Journal of Visualized Experiments)

Makalelerin video ortamına aktarıldığı ve görsel olarak açıklandığı dünyanın ilk hakemli video veri tabanı JoVE (Journal of Visualized Experiments)’nin Biology ve Medicine paketleri üniversitemiz erişimine açılmıştır.JoVE dünyada Etki Faktörü değerine (1.232) sahip olan tek video veri tabanıdır.
Günlük olarak güncellenen JoVE içeriğindeki video makaleler, PubMed/Medline, ChemAbstracts, SciFinder ve Scopus gibi otorite kaynaklar tarafından indekslenmekte; Nature, Cell, PNAS ve PLoS gibi bilimsel çalışmalara yön veren yayınlarda atıf gösterilmektedir.

Erişim adresi : https://www.jove.com/journal/biology
                        https://www.jove.com/journal/medicine


31 Ekim 2018 tarihine kadar erişimdedir.


..............................................................................................................


EMIS (Emerging Market Information Service)

125’den fazla gelişmekte olan ülkeyi kapsayan Şirket, Sektör, M&A, ve Ülke Makroekonomik içeriği sağlamaktadır.

Kullanım Klavuzu

Erişim adresi : https://emis.com/php/emiscom/registered


31 Ekim 2018 tarihine kadar erişimdedir.


.............................................................................................................


Vidobu Eğitim Kütüphanesi

Vidobu ​Eğitim Kütüphanesi profesyonel gelişim, iş dünyası, grafik/web tasarım,
programlama, fotoğrafçılık, video prodüksiyon, 3D modelleme ve animasyon kategorilerinde; 503+ farklı eğitim seti ve toplam 10.133+ eğitim videosu içeriğine sahiptir. Mevcut eğitim içeriği haricinde her ay eklenen ortalama 100 eğitim videosuna sınırsız erişim imkanı bulunmaktadır. 

Erişim adresi : https://www.vidobu.com/edu/

9 Ekim 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................


Rosetta Stone

Rosetta Stone, Dynamic Immersion yöntemi ile 22,000’den fazla okula, 12,000’in üzerinde kuruma 20 yılı aşkın süredir hizmet veren bir online dil eğitim aracıdır.

İçerdiği 30 dil: Afganca, Almanca, Arapça, Çince, Dari Farsçası, Endonezya Dili, Farsça, Filipin Dili, Flemenkçe, Fransızca, Hintçe, İbranice, İngilizce (Amerikan), İngilizce (İngiliz), İrlanda Dili, İspanyolca (Latin Amerika), İspanyolca (İspanya), İsveççe, İtalyanca, Japonca, Korece, Latince, Lehçe, Portekizce (Brezilya), Rusça, Savahilice, Urduca, Türkçe, Vietnam Dili ve Yunanca’dır.

Kayıt işlemleri yaparken kullanıcıların kurumsal e-posta adreslerini (edu.tr uzantılı) kullanmaları gerekmektedir.

Mobil uygulama giriş kılavuzu

Erişim adresi : http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=uid&user=rosettaplus&password=rosettaplus&site=rosetstone&groupid=main

15 Mayıs 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................

ClinicalKey Medical Education

ClinicalKey Medical Education, öğrencilerin öğrenim sürecini bilgiye dönüştürmelerini ve çalışmalarını kolaylaştıran yeni nesil tıbbi eğitim platformudur.

- 40 uzmanlik alanında 200’un üzerinde textbook,
- 85.000’in  üzerinde imaj
- 850'nin üzerinde video içermektedir.

Kişisel hesap açıldıktan deneme erişimi süresince kullanıma açıktır. Study Tools içinde okumak, not almak ve çevrimdışı çalışmak için Study Tools ClinicalKey MedEd aplikasyonunu iOS ve Android mağazanızdan indirebilirsiniz.

Erişim adresi : http://www.clinicalkey.com/meded


17 Mayıs 2018 tarihine kadar erişimdedir.


......................................................................................................


Bloomsbury

Bloomsbury Cultural History 
 

Bloomsbury Cultural History, antik çağlardan günümüze kadar çok çeşitli konularda Bloomsbury'nin öncü Kültürel Tarih Serileri’ni (Cultural Histories Series) keşfetmenin yanı sıra kullanıcılara bu çalışma alanı içerisinde en ilgili içeriğin keşfedilebilmesini sağlamak adına kapsamlı ek okuma için kitaplar, Wellcome Koleksiyonundan 1.000 adet fotoğraf ve interaktif özellikler sunmaktadır.

 

Konu içerikleri:

Animals
İş
Çocukluk ve Aile
Ölüm
Giysi ve Moda
Gıda
Mobilya
Bahçeler
İnsan Vücudu
Hukuk
Tıp
Para
Barış
Bitkiler
Doğu’da Din
Duyular
Cinsellik
Alışveriş
Spor
Tiyatro
Çalışma
Kadın

Erişim adresi : https://www.bloomsburyculturalhistory.com/


Bloomsbury Encyclopedia of Philosophers
 

- Kuzey Amerika, Britanya, İrlanda ve Orta Doğu'da yaşayan 6.500 düşünür hakkında derinlemesine bilgi
- Her yıl bu ansiklopediye Avrupa, Asya, Latin Amerika ve Afrika'da yaşayan kişiler eklenecektir.
- Felsefenin dev isimlerinin yanı sıra diğer düşünsel alanlardan da insanlar bu kaynakta yer almakta: Vatandaşlık hakları savunucuları, klasikçiler, din adamları, ekonomistler, matematikçiler, roman yazarları, şairler, siyasetçiler, bilim insanları.
- 4 farklı arama opsiyonu: Konuya , düşünce okuluna, döneme ve dine göre arama.
- Ansiklopedinin içeriği dönem filozofları:

21. Yüzyıl İngiliz Filozofları
19. Yüzyıl İngiliz Filozofları
18. Yüzyıl İngiliz Filozofları
17. Yüzyıl İngiliz Filozofları
Modern Amerikan Filozofları
Erken Dönem Amerikan Filozofları
İrlandalı Filozoflar
İslam Filozofları
Amerikan Filozoflar
İngiliz Ekonomistler
İngiliz Biliminsanları
İngiliz Klasikçiler

Erişim adresi : https://www.bloomsburyphilosophers.com/

Drama Online
 

- Tiyatro oyunları, eleştirel analizler ve performansa yönelik nihai çevrim içi kaynak olan Drama Online 2500'den fazla oyun metnine,

- Los Angeles Theatre Works tiyatrosundan gelen 360’dan fazla sesli tiyatro oyununa,
- Sheakespeare's Globe ve BBC dâhil olmak üzere lider kurumlardan gelen 150 saatten fazla süreye sahip videolara kolay erişim sağlamaktadır.
- Karakter Kılavuzları, Kelimeler ve Konuşma Grafikleri içeren eşsiz Oyun Araçları ile Bölüm Kitaplar, daha yakın çalışmalar yürütmeye veya performansa yönelik olarak oyunlar ile ilgilenmenin yeni bir yolunu sunmaktadır.
- Dünyaca ünlü Royal Shakespeare Company'den elde edilen 13 canlı prodüksiyon filmini içeren Royal Shakespeare Company Live Collection (RSC Canlı Koleksiyonu) da Drama Online kapsamına dâhildir.
Erişim adresi : http://www.bloomsburypopularmusic.com/

Bloomsbury Popular Music

- Çapraz araştırma yapılabilen tek bir dijital platformda bulunan Bloomsbury'nin popüler müzik araştırma başlıklarından oluşan koleksiyonun yanı sıra;
- 120'den fazla 33 1/3 kitap serisi cildi,
- 33 1/3 Global başlıklarının yeni serileri,
- Encyclopedia of Popular Music of the World (EPMOW- Dünyanın Popüler Müziği Ansiklopedisi) 14 cildi bu kaynakta bir araya gelmektedir.

Erişim adresi : http://www.bloomsburypopularmusic.com/

Screen Studies

- Kullanıcıları metinden ekrana ve daha ötesine taşıyan, film ve medya çalışmalarını desteklemek amacıyla birleşik ve çeşitli içerikler sunan dinamik ve yeni bir öğrenme ve araştırma platformudur. 
- Bu platformda Bloomsbury ve Faber & Faber'den edinilen 160'tan fazla senaryo,
- Yaklaşık 600 eleştirel ve bağlamsal elektronik kitap,
- Sinema tarihine dair resimli bir zaman çizelgesi,
- Düzenlenmiş referans yazıları,
- Kişiselleştirme özellikleri bulunmaktadır.

Erişim adresi : https://www.screenstudies.com/

Bloomsbury Fashion Central

Berg Fashion Library (Berg Moda Kütüphanesi)

- Berg Encyclopedia of World Dress and Fashion’ı (Berg Dünya Kıyafetleri ve Modası Ansiklopedisi) da kapsayan bu eşsiz çevrim içi kaynak, moda ve tasarım alanında lider konumdadır.
- Berg Fashion Library, kullanıcıların önemli moda kaynaklarına dair 13.000'den fazla görsel, müze sergileri, elektronik kitaplar, denemeler, ders planları ve daha fazlasını içeren geniş bir yelpazeye erişebilmesini sağlamaktadır.
- Moda üzerine klasik ve modern yazıları içeren 100’den fazla akademik e-kitap
- Ders planlarını içeren öğretim kaynakları

Fashion Photography Archive (Moda Fotoğrafçılığı Arşivi)

- 1970'li yıllar ile 2000 yılı arasında podyumda ve perde arkasında çekilmiş olan ve daha önce dijital hâle getirilmemiş 750.000 fotoğraf.
- Alexander McQueen, Christian Dior, Vivienne Westwood, Yohji Yamamoto, Jean Paul Gaultier, Versace, Calvin Klein, Chanel, McQueen, Chalayan gibi önemli tasarımcıların geçirdiği evrimi gözler önüne sermektedir.
- Uzman yorumculardan alınan yüzlerce makale, ses ve video kaynağı ile bağlam ve analiz sağlanmaktadır.
- Fashion Institute of Technology (Moda Teknoloji Enstitüsü) Müdürü ve Baş Editör Valerie Steele tarafından düzenlenmiştir.

Fairchild Books Library

- Kurumsal ve yaratıcı moda eğitiminin tüm öğelerini kapsayan önemli bir kaynaktır.
Modadaki tüm konu başlıklarını içeren geniş kapsam:

Yapı
Drape
Moda sektörü ve yönetimi
Moda tarihi
İllüstrasyon
Moda fotoğrafçılığı
Moda pazarlamacılığı
Moda promosyonu
Moda teorisi
Kalıp yapımı
Stil
Ürün geliştirme
Sürdürülebilir moda
Tekstil ve daha fazlası...
 

Erişim adresi : http://www.bloomsburyfashioncentral.com/

Bloomsbury Design Library

- Bu kapsamlı çevrim içi kaynak, M.Ö. 1500 yılından günümüze kadar tüm dünyada görülen tasarım ve el sanatlarına ilişkin eşsiz bir içerik sunmaktadır.
- Dikkatli bir şekilde düzenlenen en yüksek kalitedeki metin ve fotoğraf içeriği ile araştırma ve keşfetmeye yönelik sezgisel bir sınıflandırmayı bir araya getirmektedir. 
- Bloomsbury Design Library;

 

  • Blomsbury Design Encyclopedia’yı (Bloomsbury Tasarım Ansiklopedisi) kapsayan güvenilir referans çalışmaları,
  • 60'tan fazla elektrnik kitap,
  • 100'den fazla tasarımcı sayfası,
  •  Tasarımın glbal tarihini araştırmanıza, keşfetmenize ve anlamanıza yardımcı olacak interaktif bir zaman çizelgesi içermektedir. 

Erişim adresi : http://www.bloomsburydesignlibrary.com/


31 Mayıs 2018 tarihine kadar erişimdedir.
 

......................................................................................................


Institution of Engineering and Technology (IET) 

Her biri IET Dijital Kütüphanesi'nde bulunan her yıl yaklaşık 50 yeni başlıktan oluşan 500'den fazla e-kitap, mektup ve açık erişim dergileri içermektedir. 10.500'den fazla temel muhendislik ve teknoloji konulu videoya erisim imkani vermektedir.  

- Dunya capinda seckin universite ve arastirma enstitulerinden seminerler
- Dersler icin benzersiz ogretme ve ders  materyali saglayan icerik
- Endustri ve akademiden lider uzmanlarla roportajlar
- Tum buyuk IET etkinliklerinden dersler ve sunumlar

Kullanım Kılavuzu

Erişim adresi : https://tv.theiet.org/


15 Mayıs 2018 tarihine kadar erişimdedir.

......................................................................................................

American Psychological Association (APA)

American Psychological Association(APA) firmasi tarafindan sunulanPsycARTICLES ve PsycTHERAPY (Psikoterapi videolari) veritabanlarını içeren bir platformdur.

APA PsycARTICLES
 

American Psychological Association(APA), Canadian Psychological Association ve Hogrefe Publishing Group yayınevleri tarafından yayınlanan, 110’un üzerinde tam metin, hakemli dergiyi içermektedir. Davranış Bilimleri alanında tanınmış akademisyen ve bilim adamlarından en önde gelen bilimsel dergi koleksiyonları içinden sağlanan dünyaca güvenilir araştırma kaynağıdır.

Kapsam : 1894’den günümüze, 194,000’den fazla tam metin makale,  Çoğunluğu 1. Cildin 1. Sayısına kadar uzanan 110’un üzerinde dergiyi kapsamaktadır.İçerik haftalık olarak güncellenmektedir. PsycARTICLES içinde yer alan tüm içerik PsycINFO da indekslenmektedir.

İçerik Listesi

 

PsycTHERAPY (Psikoterapi videolari)  

Uzman doktorların; hastalar, çiftler & aileleri ile yaptıkları 450'ye yakın tedavi gösterimi videosu, 250’nin üzerinde psikoterapi konusu, 100’ün üzerinde farklı yaklaşım (örnek : Duygu odaklı terapi, kognitif davranışsal terapi, Psikodinamik Terapi …), 130’a yakın tanınmış terapist ve teorik bilgilerin terapi oturumlarında nasıl kullanıldığı konusunda öğrenci ve terapistlere yardımcı olur.

Erişim adresi : http://psycnet.apa.org/


15 Mayıs 2018 tarihine kadar erişimdedir.
 

AFİŞLER