Erasmus Programı Kapsamında Avrupa'da Eğitim Gören Beykent Üniversitesi Öğrenciler

Her sene artan sayıda öğrencimiz, Erasmus programından faydalanarak, Beykent Üniversitesi öğrencisi olmaları ayrıcalığıyla Avrupa’nın en seçkin üniversitelerinde eğitim görme hakkını elde etmektedirler.

Ilgın Ezgi TUNÇ

Beykent Üniversitesi, Mimarlık Bölümü Lisans Öğrencisi

2009-2010 Eğitim Öğretim Yılı, Bahar Yarıyılında Erasmus öğrencisi olarak İtalya'da Trento Üniversitesi'nde eğitim gördü.

Merhaba,

Mimarlık öğrencisi olarak öğrenimimin 3.yıl bahar dönemini Erasmus kapsamında İtalya Trento'da devam ettim.

Bir mimarlık öğrencisi olarak kültür ve sanatın önemli merkezlerinden biri olan İtalyayı deneyimleme fırsatına bu program sayesinde ulaşmış oldum. Artık orada Bir 'yaşayan' olarak , hem öğrenimime  ;hem de yaşantıma katkı sağlayacak bir çok deneyime sahip oldum.

Trento şehrinde yaşamanın zevki, edinilen arkadaşlıklar en önemliside Üniversitesinde gördüğüm öğretim hayatımın en önemli anlarından birçoğunu oluşturmaktadır. Günümüzde aldığımız mesleki programın farklı açılardan bakılarak zenginleşmesi ve  kişisel gelişim için yurtdışı eğitimin alınması çok önemlidir, Erasmus Programı  bunu en mümkün halde kısa yoldan verebilmektedir.

Programa dahil olup İtalya'da yaşadığım için kendimi şanslı hissediyorum ayrıca mimarlık öğrenimim de bir adım önde!  

Dilem BADALIOĞLU

Beykent Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Lisans Öğrencisi

2009-2010 Eğitim Öğretim Yılı, Bahar Yarıyılında Erasmus öğrencisi olarak Slovenya'da Ljubljana Üniversitesi'nde eğitim gördü.

Merhaba,

Ben Dilem Badalıoğlu. Uluslarası İlişkiler 3. Sınıf öğrencisiyim. Üniversitemin 4. Döneminde erasmus programı ile Slovenya’nın başkenti Ljubljana’ya gittim.

Öğrenim dönemimde geçirdiğim en güzel dönemdi. Herkesin hayatında yaşaması gereken bir tecrübedir başka kültürlerle tanışmak. İlk deneyiminizde arkanızda sizi destekleyen bir üniversiteyle bunu yaşamak ise gurur verici.

Derslerin içeriği ve işleniş yöntemleri farklı olduğundan zorluklar yaşasam da çok kalıcı arkadaşlıklar edindiğim ve Avrupayı tanıma imkanı bulduğum için çok mutluyum. Slovenya yerine başka bir ülkeyi tercih etseydim bunları yaşayamayacağımdan eminim.

Bana bu imkanı sunan herkese teşekkürler.


 

 

 

Gülşah GÜL

Beykent Üniversitesi, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi

2009-2010 Eğitim Öğretim Yılı, Bahar Yarıyılında Erasmus öğrencisi olarak İngiltere'de Falmouth Üniversitesi'nde eğitim gördü.

Tekstil ve Moda Tasarımı Yüksek Lisans son sınıf ögrencisiyim. Tezimi aldıgım ilk  donem İngiltere’nin güneyin de Cornwall şehrin de yalnızca sanat ve tasarım odaklı lisans ve yuksek lisans prorgamlarının yer aldıgı Falmouth University’e değişim ögrencisi olarak gittim. Şimdiye kadar ki Erasmus değişim ögrencilerinden farkım oradaki egitim sürecimin 7 ay kadar uzun ve oldukça soluklu bir süreç olmasıydı. 

Portfolyomun etkisi  ve Lisans egitimimin de Moda tasarımı uzerine olması nedeniyle Erasmus kapsamında ki  ilk master ogrencisi olarak bölüme kabul edilmistim. İlk zamanlar master programlarının egitim ve ders isleyis tarzlarını gözlemlemek ve alışmaya çalışmak ile gecen vakitlerim sonralarda beni de oldukca zorlu bir sürece sokmustu. Herseyden once oradaki yüksek lisans egitimi anlayısının buradaki egitimden cok daha komplike olması da ilk başlarda beni tedirgin eden etkenlerden biriydi. Bölümde ki daha dogrusu fakültede ki tek Türk ogrenci olmam, tez ve bitirme projesi calismasinin çogunlukla ogrencilerin kendi aralarında bir calisma sistemi ile gelismesi, her hafta yapılan grup toplantıları ve tüm master bölümlerine yapılan rutin sunum etkinlikleri de zorlandığım taraflarıydı.  Ama zaman içinde hepsine kolaylıkla ayak uydurmak da yine sizin elinizde. Herseyden once ogretim gorevlilerinden ogrencilere kadar herkes o kadar samimi ve icten ki, oradayken huzursuz hissetmenizi saglayacak hicbir etken yok diyebilirim.  

Egitim, dil ve oradaki sorumlulugunuz bir yana orada tanıdıgınız insanların düşünce sistemlerinden hayata olan yaklaşımlarından ve duruşlarından etkilenmemek elde degil.  Erasmus bize ne katabilir derseniz eger, kesinlikle sahip oldugunuz sorumlulukların degeri  ve ciddiyeti artıyor diyebilirim. Herseyden once yalnız olmak ve o duygunun  verdiği haz bana göre paha bicilemez. Tanıdıgınız ve aynı ortam icine girdiginiz farklı kültürlerin insanları ve paylaştıklarınızı saymıyorum bile.  Her ogrencinin egitim yasantısı boyunca kesinlikle denemesi gerektigine inanıyorum.


 
 

 

 

Umut FİŞEK

Beykent Üniversitesi, Mimarlık Bölümü Lisans Öğrencisi

2009-2010 Eğitim Öğretim Yılı, Bahar Yarıyılında Erasmus öğrencisi olarak İtalya'da Trento Üniversitesi'nde eğitim gördü.  

Merhaba, ben Umut Fişek. Mimarlık 3. Sınıf 2. Döneminde İtalya’nın doğa harikası, göl ve kayak turizminin merkezi olan Trentino bölgesindeki Trento Üniversitesi’nde Erasmus değişim programı çerçevesinde okudum. Artık 2. Bir evim var ve yüzlerce yeni arkadaşım var. Hayatınızda hiç karşılaşmayacağınız insanlarla aynı evde yaşamak, kültürlerini paylaşmak, birlikte geziler ve etkinlikler düzenlemek sadece Erasmus’ta iken gerçekleştirebileceğiniz muhteşem olaylar. Bir yandan başka hocalardan farklı teknikler ve yaklaşımlar öğrenirken bir yandan da asla unutamayacağınız arkadaşlarla güzel vakitler geçirmek her ne olursa olsun paha biçilemez bir hayat deneyimi. 

İtalya’da yaşamı Kuzey, Güney ve adalar olarak ayırabiliriz. Trento; Kuzey İtalya’nın Avusturya sınırında bir eyalete bağlıdır. İtalya’nın refah ve gelir seviyesi en yüksek eyaleti ve şehri Trentino’dur. Bu bölgede İtalyanca’nın yanı sıra Almanca da oldukça popüler ve konuşulan bir dildir. Şehir insanı oldukça modern ve sportif faaliyetlere oldukça meraklıdır. Şehir’de spor tesisleri oldukça fazla ve ucuzdur. İngilizce bilen insan sayısı İtalya genelinde pek fazla değilken bu bölgede ortalamanın üzerindedir.

Her hangi bir ülkede Erasmus öğrencisi olmanız size her kapının açılmasını sağlar. Erasmus programının öncelikli amacı; ülkeler arasındaki kültür farklılıklarının ve yaşam biçimlerinin karşılıklı olarak öğrenilmesi ve bunların farkındalık yaratması. İtalya’da iken bambaşka bir yaşam tarzının içinde olmak hayatıma ve kariyerime yön vermemde oldukça yarar sağladı. Erasmus yapmayı düşünen arkadaşlara tek tavsiyem Erasmus programına dahil olabilmek için ellerinden geleni yapsınlar ve sürekli Beykent Üniversitesi Erasmus Koordinatörlüğüyle bağlantıda kalsınlar. Erasmus, insanın hayatında sadece 1 kez elde edebileceği ve hayatının en muhteşem zamanını geçirebileceği bir değişim programıdır.

Bu şansa sahip olduğum için bütün hocalarıma ve Erasmus Ofisine çok teşekkür ederim.


 

 


Mehmet A. BAYRAK

Beykent Üniversitesi, Mimarlık Bölümü Lisans Mezunu

2009-2010 Eğitim Öğretim Yılı, Bahar Yarıyılında Erasmus öğrencisi olarak Belçika'da Sint Lucas Üniversitesi'nde eğitim gördü.  

Ben 2010 yılında ,Mimarlık 4.sınıfın 2. dönemini Belçika`nın Gent şehrinde Sint Lucas Mimarlık Okulu`nda Erasmus öğrencisi olarak okudum. Belçika`nın Avrupa`nın tam kalbinde konumlanmış olması sayesinde Erasmus donemim boyunca Belçika`nın komsusu olan Fransa, Hollanda, Almanya, Lüksemburg gibi Avrupa`nın en önemli ülkelerini hem Mimari hem de kültürel açıdan deneyimleme imkanı buldum. Belçika`lıların hemen hepsi iyi derecede İngilizce konuşabildiklerinden dolayı günlük hayatta da dil problemi yaşamadım. Yaşadığım Gent şehri Belçika`nın öğrenci şehri olarak kabul edilen, çeşitli kültürel aktivitelerin, festivallerin ve eğlence organizasyonlarının oldukça yoğun olarak gerçekleştiği, renkli bir şehir. İnsanlar sıcak kanlı ve en önemlisi şehrin otuz bine yakin Türk nüfusu sayesinde canınız ne zaman kebap veya baklava çekse kolayca temin edebiliyorsunuz. 

Sint Lucas Mimarlık Okulu`nun sunduğu Uluslararası Master program konusunun "Sürdürülebilirlik" olması ve eğitimin Avrupa`nın değişik ülkelerinden gelen öğrencilerle çok kültürlü bir ortamda gerçekleşmesi Avrupa'nın dört bir yanından birçok arkadaşlar edinmeme ve bu okulda Master eğitimime devam etme kararı vermeme sebep oldu. Beykent Üniversitesi`nden mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimime devam etmek üzere Sint Lucas`a başvuruda bulundum. Daha önce bu okulda Erasmus öğrencisi olarak okuduğumdan, kısa sürede okula kabul edildim ve su anda yüksek lisans eğitimimi Belçika`da sürdürmekteyim. Erasmus programının hayata ve mesleğe bakış açımı genişlettiğini, hayatımda yeni ufuklar açılmasına sebep olduğunu düşündüğümden tüm öğrencilerin bu programa katılmalarını tavsiye ediyorum. 

Erasmus`la Avrupa`ya gidecek arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum.


Nazlı Ebru ÇİÇEKDAĞI

Beykent Üniversitesi, Matematik Bilgisayar Bölümü Lisans Öğrencisi

2009-2010 Eğitim Öğretim Yılı, Bahar Yarıyılında Erasmus öğrencisi olarak İngiltere'de Salford Üniversitesi'nde eğitim gördü.

Erasmus, öğrencilik hayatınızda elde edebileceğiniz en güzel fırsatı anlatan sihirli kelime. Ben Erasmus Programı sayesinde eğitimimin 2. yılında, bahar dönemini Manchester’da geçirdim.

Seçmelere katılırken yaşadığım heyecanı, nerede okuyacağımı merakla beklediğimi, henüz acemi olduğum için vize alamayacağımı düşünüp korktuğumu, seçtiğim dersleri, yaşadıklarımı unutmam mümkün değil.

İlk günler yaşam biçimine, üniversitedeki eğitim şekline alışmak zor olsa da yabancı öğrencilerle aynı duyguları paylaştığımı bilmek endişelerimi giderdi. Her hafta yaptığımız geleneksel akşam yemeklerini, Erasmus öğrencileri ile gittiğimiz İskoçya, Galler ve İngiltere seyahatlerini, hayatım boyunca hatırlayacağım. İmkanınız varsa size hayat deneyimi olacak ve bireysel gelişiminize katkı sağlayacak bu programdan faydalanmanızı tavsiye ederim. Bana hayallerimin ülkesini görme şansını tanıyan Beykent Üniversitesine ve Erasmus koordinatörüme teşekkür ederim.

Erasmus programına kabul edildiğiniz andan itibaren her anın tadını çıkarmayı unutmayın.


 Volkan Davut MENGİ

Beykent Üniversitesi, Grafik Tasarım Bölümü Lisans Mezunu

2008-2009 Eğitim Öğretim Yılı, Bahar Yarıyılında Erasmus öğrencisi olarak İngiltere'de Creative Arts Üniversitesi'nde eğitim gördü.

Beykent Üniversitesi'ni seçmemdeki en önemli nedenlerden biri Erasmus Programi'nin olmasiydi. Türkiye'deki egitimin disinda Avrupa'daki egitimi de görmek ögrenciler için çok yararli olabilir. Erasmus Programi'ni tamamladiktan sonra birçok açidan kiyaslamar daha saglikli bir sekilde yapilabiliyor. Kendi açimdan 6 ay boyunca Ingiltere'de egitim aldiktan sonra Türkiye'deki egitim sisteminden yasayis tarzina kadar birçok alanda daha iyi fikir sahibi oldum ve aslinda baska kültürleri ögrenirken kendi kültürümle ilgili bilmedigim birçok sey oldugunu fark ettim.

Grafik Tasarim ögrencisi olarak Ingiltere'de University for the Creative Arts'da okudum. 6000'den fazla güzel sanatlar ögrencisi olan bir okul ve kampüsleri genelde Londra'ya çok yakın. Londra'daki okullara zıt olarak ögrenci, ögretmen ve görevliler genelde Ingiliz ve çok yardımseverler.

Erasmus ögrencilerine, özellikle Ingiltere'ye gidecek olanlara tavsiyem, herşeyi hocalardan, koordinatörlerden veya görevlilerden beklememek gerek, zaten Beykent Üniversitesi'ndeki ve University for the Creative Arts'daki koordinatör ve hocalar gerektiği kadar ilgileniyorlar. Öğrenciye bu eğitimden yararlanmak düşüyor.

Erasmus Programı'na katılmamda yardımcı olan koordinatör ve hocalarıma sonsuz teşekkürler.